artwork

Dijitalde Büyümeye Devam…

2 yıl önce

0

Dünyada gerçekleşen dijital reklam yatırımları tüm zamanların rekorunu kırdı. IAB raporlarına göre; dijital reklam yatırımları Amerika’da %35,4 İngiltere’de ise %49 artış gösterdi.  

Böyle baktığımızda Türkiye’deki büyümenin dünya ile paralellik göstermesinin bizi şaşırtmadığını söyleyebiliriz. Türkiye’de dijital reklam yatırımları 2021’de 18 milyar 867 milyon TL’ye ulaştı.

2021 dijital medya yatırımlarında organik ve inorganik olarak büyüyen sosyal medyanın payı  %60,5 olarak gerçekleşirken, platforma göre mobil %73, satın alma biçimine göre ise programatik %78 pay aldı. 

Dijital mecraların tüketimi özellikle online video, yeni nesil televizyonlar, ses yayıncılığı ve sosyal medyada her geçen gün artmakta. 

Mevcut mecraların büyümesi ve ekosisteme eklenen yeni mecralar sosyal medyanın tüketiminin arttığını görüyoruz. 2021’de sosyal medya ortalama gerçek ziyaretçi sayısı 60 Milyona yaklaştı. Örneğin görece yeni mecralardan TikTok erişimi Nisan 2020’de 12,6 milyon iken, Ocak 2021’de 27 milyona, Aralık 2021’de 32 milyona yükseldi. 

Pandemi etkisi ile değişen tüketici davranışlarının artık kalıcı olduğunu biliyoruz. 

Daha önce internetten hiç alışveriş yapmayan, kredi kartını internet alışverişlerinde kullanmayanlar da pandemi ile bu alışkanlığı kazandılar. Bu bağlamda tüketici dönüştükçe, hayat dijitalleştikçe tüketiciyi odağına alan reklam sektörü ve yatırımları da bu yönde etkilenecektir. 

Dünyadaki trendleri, e-ticaretin büyümesini ve dijital reklam yatırımlarındaki artışı incelediğimizde ülkemizde de benzer trendi göreceğimizi ve önümüzdeki yıllarda tüm ekosisteme fayda getirecek büyüme sağlayacağını söyleyebiliriz. 

IAB olarak dönüşen ve değişen bu dünyaya hazırlanmak adına kamu paydaşları ile yapacağımız çalışmalara, dijital reklamcılık endüstrisinin gelişen teknoloji ve dönüşümle birlikte artan yetenek ihtiyacına yönelik eğitim programlarına, dijital pazarlama iletişimi sektörünü geliştirecek faaliyetlere, MIXX Awards Türkiye yarışmasına, araştırmalar ve raporlar hazırlamaya, etkinliklerimize ve sektör dernekleri ile birlikte endüstri standartlarını oluşturmak adına yaptığımız çalışmalara devam ediyoruz. Sektörümüzün geleceğinin şekillendirilmesi ve sürdürülebilir bir sektör büyümesi en büyük hedefimiz.

Ayşen Akalın

IAB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!