artwork

Dijitalcilerden geleneksel bir yılsonu

11 sene önce

0

IAB Türkiye olarak çok daha fazla çalışacağımız 2013’e girerken, geleneksel bir yılsonu değerlendirmesi yapalım.

2012’de çalışmalarımız farklı eksenlerde ilerledi.

Öncelikle dijital dönüşüm sürecinin yol açtığı eğitimli eleman ihtiyacına odaklandık ve akademik dünya ile işbirliğine giderek ihtiyacı hafifletmeye yönelik iki önemli proje başlattık. Kadir Has Üniversitesi’yle birlikte Dijital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı’nı açtık. Yeditepe Üniversitesi’yle 2013 sonbaharında hayata geçirilecek bir yüksek lisans programı üzerinde çalışmaya başladık. Ayrıca talebe göre şekillenen kurumsal eğitimlerle üyelerimize ve RVD Akademi’ye destek verdik. DPİD’le birlikte Digital Direct Success Stories Semineri’ni düzenledik ve sektöre ilham kaynağı olacak başarı öykülerini pazarlama yöneticilerinin dikkatine sunduk.

“Single currency” yaratmak adına hayati önem taşıyan İnternet Ölçümleme Araştırması’nda fusion raporlama aşamasına geçtik ve tüm internet evrenine ilişkin veri yayınlanmaya başladık. Video ve mobil ölçümü için altyapı çalışmalarını tamamladık.

Dijital sektör baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Süratin felakete yol açmaması, kontrollü ve sürdürülebilir bir büyüme modeli kurulması, önümüzdeki dönemde IAB’nin önemli gündem maddelerinden biri olacak. Bu bağlamda Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip ettik ve bir öz denetim projesi olan OBA’nın (Davranışsal Reklam) ülkemize uyarlanması için girişim başlattık.

Mixx Awards dijital dünyanın en prestijli yarışması. Geçen yıl başvuru sayısı yaklaşık %50 arttı, Türkiye’de Altın Mixx kazanan 4 çalışma, Mixx Europe’da 4 kategoride birincilik alarak bizleri gururlandırdı.

2012’de bir ilke daha imza attık ve AdEx-TR çalışmasıyla dijital reklam yatırımlarını ayrıntılı biçimde açıkladık.

IAB Türkiye temsil ettiği sektör gibi çok genç bir dernek. Dolayısıyla sektörde faaliyet gösteren diğer meslek örgütleriyle, kamu kurumlarıyla ilişkilerimizi geliştirmek üzere çalıştık. Reklam dünyasının önemli toplantılarından biri olan Reklam Sempozyumu’na fiilen destek verdik. IAB Europe Başkanı Alain Heureux’yü katılımcılarla buluşturduk.

Başladığımız doğrultuda bitirelim. 2012’yi çok çalışarak geçirdik, 2013’te daha çok çalışmalıyız.

Ahmet Pura / IAB Türkiye Başkanı 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2013 sayısında yayınlanmıştır.