artwork

Dijital reklamcılık darbe yedi

1 sene önce

0

Furthr Direktörü Andy Pemberton: “Meta gibi reklamlar satmak için çevrim içi kullanıcıları izleyen işletmeler, artık sürelerinin dolduğunu anlayabilir.” diyor ve Apple’ın son hamlesini tartışıyor.

Apple geçen hafta kurumsal konumlandırmada gangster hareketini kaldırdı. Sadece rakip Facebook/Meta’ya değil, bu yılın başından beri hisse senedi fiyatlarında büyük düşüşler gören Snap, Pinterest ve Twitter’a da ölümcül bir darbe vurdu ve muhtemelen dijital reklamcılığı sonsuza dek değiştirecek. 

Burada Batı’da örneğin; bir akıllı telefon satın almak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok özellik var. Aslında büyük çoğunluğu birbirine benziyor fakat Apple iPhone, kendisini lüks bir ürün olarak konumlandırarak büyük bir başarının altına imzasını attı. Apple, kitlesel pazar ürünü için %40’a varan lüks kâr marjlarını yöneten tek akıllı telefon firmasıdır. Ayrıca 3 trilyon dolarlık değeriyle dünyanın zirvesindedir.

Apple, lüks statüsünün yanı sıra kendisini değerler üzerine konumlandırmıştır ve bu seçilen değer, gizliliktir. Sadece Facebook/Meta’yı değil, para kazanmak için dijital reklamcılığa güvenen diğer tüm tüzel kişilikleri mahveden de bu karar oldu. Facebook, hisselerinin %26’sını kaybetti. Hepsi Apple yüzünden değil ama büyük bir kısmı öyle.

Meta, ocak ayı sonunda yayınlanan bir kazanç raporunda bunu kabul etti. Zuckerberg, Apple’ın iPhone’da sunduğu gizlilik özelliklerinin şirkete 2021’de 10 milyar dolara mal olduğunu söyledi. Bu haber Meta’nın hisse senedi fiyatını düşürdü.

Apple, iPhone kullanıcılarına, reklamverenlerin onları internette izlemelerine izin vermeme olanağı sunuyor. Bu şansı kullandılar; dünya çapındaki iPhone kullanıcılarının %26’sı reklamcılar tarafından izlenmeyi kabul etti, geri kalanı kabul etmedi. Apple, iPhone satışlarının geçen yıla göre %9 arttığını bildirdi.

Apple, dünyanın en değerli şirketi olmasına rağmen tek bir şirkettir. Sorun şu ki, geçen ay Google, dünyanın en yaygın kullanılan web tarayıcısı olan Chrome’un yakında reklam sunmak için geleneksel izleme mekanizmalarını ortadan kaldıracağını duyurdu.

Büyük teknoloji modeli, kırılma sürecinde. Twitter, Pinterest, Snap ve Meta ile kullanıcıları takip eden ve bu verileri reklamcılara satan herkesin, iş modellerinin temellerini yeniden inşa etmesi gerekecek.

Mark Zuckerberg geçen hafta Apple’ın değişikliklerinin ve Avrupa’daki yeni gizlilik düzenlemelerinin, “kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için daha az verinin mevcut olduğu açık bir trendi” temsil ettiğini itiraf etti.

Zuckerberg’in başka seçeneği yok, yeni bir iş geliştirmeli bu yüzden “metaverse”e başladı. Fakat bu hareket, geleceğe dair cesur yeni bir vizyon için yetersiz ve hayatta kalmak için pek de umut vadetmeyen bir teklif gibi görünmeye başlıyor.

Dört büyük teknoloji şirketi, pandeminin son iki yılında S&P 500’de %30 kazanç sağladı ancak hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Büyük teknolojinin büyük canavarlarından birini yakında kaybedecek miyiz?

Eğer öyleyse, Apple’ın stratejik dehasını suçlayabilirler.

Andy Pemberton

Furthr Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 122. sayısında yayımlanmıştır.