Dijital reklam harcamaları artıyor

Internet Advertising Bureau‘dan (IAB) alınan son verilere göre; İngiltere’deki dijital reklam harcamaları, pandemi öncesinden çok daha yüksek seviyelere ulaştı.

IAB’ye göre; 2021’in ilk altı ayında dijital reklam harcamaları toplam 10,5 milyar sterlini buldu – harcamaların 7,3 milyar sterline ulaştığı 2019’un aynı dönemine kıyasla %42’lik bir artış var.

2020’nin ilk yarısında dijital reklam harcamalarında 7,1 milyar sterline düşen ve ilk karantina dönemini kapsayan hafif düşüş, 2021’de %49’luk bir artış ile değişti. Bu, IAB tarafından şimdiye kadar kaydedilen en büyük sıçrama.

Veri analizinin arkasındaki uzmanlar, harcamaların artık COVID-19 öncesi dönemden daha yüksek olduğu düşünüldüğünde, son rakamların “gerçekten cesaret verici” olduğunu belirtti.

Denetim firması PwC tarafından yılda iki kez toplanan reklam harcama verileri, IAB üyelerinden ve Dünya Reklamcılık Araştırma Merkezi (Warc) dahil olmak üzere diğer kaynaklardan toplanıyor.

Görüntüleme esaslı (display) reklam harcamaları, video harcamalarındaki artış da dahil olmak üzere geçen yıla göre %55 artarak 2,3 milyar sterline ulaştı ve bu da 2019’dan %79 daha yüksek.

Mobil reklam harcamaları 2021’in ilk yarısında bir önceki yıla göre %75 arttı, bu da şu anda tüm dijital harcamaların %64’lük bir paya sahip olduğu anlamına geliyor.

IAB İngiltere CEO’su Jon Mew: “Salgın, evlerinde kalmak zorunda olan tüketicilere hitap edebilmeleri için işletmeleri, e-ticaret tekliflerini hızlandırmaya veya iyileştirmeye zorladı. Üç yıllda gerçekleşebilecek değişim sadece üç ayda gerçekleşti.

Reklamverenler daha dijital ağırlıklı bir strateji benimseyerek karantinadan en az etkilenenler oldu. Video harcamalarındaki artış ise kısa süreli videolarda patlamaya ve reklamverenlerin bunu etkili marka oluşturma için bir araç olarak kullanma hareketiyle paralel ilerliyor.” dedi.

PwC Üst Düzey Yöneticisi Stephanie Claxton şöyle ekledi: “İlk altı aylık dijital reklam harcamalarının sonuçları gerçekten cesaret verici. Yalnızca 2020’de beklediğimiz büyümeyi değil, 2019’da da %42’lik bir büyüme gördük. Bu, dijital ortamda reklamverenlere sunulan tekliflerin çeşitliliğinin ve oynadıkları kritik rollerin bir kanıtıdır.”

IAB’nin bu yılın başlarında yayınlanan 2020 yıllık raporu, İngiltere’deki dijital reklam harcamalarının, COVID-19 pandemisinin ilk etkisinin bir sonucu olarak ikinci çeyrekte büyük bir darbe almasına rağmen, 2020’nin tamamında %5 arttığını tespit etti.

Reklamcılık Derneği’nin 2021 için İngiltere reklam sektörünün tamamını kapsayan öngörüsü, reklam harcamalarının bu yıl %18,2 artacağı ve toplam pazar büyüklüğünün 27,8 milyar sterlin olacağı şeklinde idi.

Warc ile elde edilen bulgular, reklam pazarının bu yıl 2019’a göre neredeyse %10 daha büyük olacağını gösteriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.