Dijital pazarlamayı yeniden tasarlıyoruz

REARC (Rearchitecting Digital Marketing) dijital pazarlamayı yeniden tasarlamak için IAB ve IAB Tech Lab tarafından yürütülen bir sektör iş birliği projesi.

REARC, gizlilik, kişiselleştirme ve toplum değerlerini bir araya getirerek interneti tüketicilere daha iyi bir duruma getirmek amacıyla dijital reklamcılık ve medya tedarik zincirindeki paydaşların birlikte çalışmasını sağlamak için 23 ülke, 236 şirket, 356 katılımcı ile bir girişim olarak oluşturuldu. Addressability (gizlilik merkezli adreslenebilirlik mekanizmaları için teknik standartlara bakıyor) ve Accountability (adreslenebilirlik için gizlilik merkezli uygulamalara uyum sağlayan çerçeve) olmak üzere 2 çalışma grubu bulunmakta. Projenin en önemli konusu, sektör olarak, üçüncü parti çerezleri kullanmadan nasıl çalışılacağı konusu. Üçüncü taraf çerezlerin ve potansiyel olarak mobil id’lerin kaybedilmesiyle, dijital medyanın gelecekte %100 anonim ve reklam destekli medya ve hizmet sektöründeki üçüncü parti şirketler için adreslenemez olacağı varsayılıyor. Türkiye’de de global paydaşlarımızla etkileşimde bulunarak, gizliliği, kişiselleştirmeyi ve güvenliği uyumlu hale getirerek dijital pazarlamayı yeniden tasarlamak için yola çıkılan bu projede yer alıyoruz. Projenin amaçları:

• İçerik ve hizmetlerde yeniliği destekleyen güçlü bir Open Web

• Tüm deneyimlerde tüketici şeffaflığı, seçimi ve kontrolü

• Birinci parti ve güvenilir 3. partiler arasında daha açık ilişkiler

• Birlikte çalışabilirliği ve verimliliği destekleyen açık standartlar

• Geliştirilmiş sektör sorumluluğu ve güveni Projede bugüne kadar öncelikle problemler ve bunların etkileri belirlendi ve teknik alternatif çözümler değerlendirildi. Yılın son çeyreğinde ise hesap verebilirlik mekanizmaları da dahil olmak üzere gerekli minimum standartlar belirlenerek çözümler tasarlanacak. REARC projesine katılım tüm endüstri paydaşlarına açık. IAB olarak yeni teknik düzenlemeler sonrasında dijital reklamcılık ve pazarlama sektör paydaşlarını sektörün sürdürülebilir büyümesi adına yapılacak bu çalışmalara destek vermek ve katılmak için davet ediyoruz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için jale. [email protected] adresine e-posta göndereblirsiniz.

Erhan Acar

IAB Yönetim Kurulu Üyesi
IAB Teknik Yürütme Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.