Dijital pazarlama ne yöne gidiyor? 

Pandemi koşullarının tüm iş modellerini dijitalleştirdiği bir seneyi geride bırakıyoruz ve bu sürecin ne kadar devam edeceğini ön göremiyoruz. 2015 yılından beri dünyada yükselişte olan influencer kavramı markalarında günden güne kullandığı bir iletişim yöntemi haline 2019 sonlarında gelmişti ancak 2020 yılında pandemi ile birlikte çok hızlı yükselişe geçti. Hatta kendi içinde kırılımlar yarattı.

Nano, Mikro, Makro ve Celebrity (Mega) Influencer Nedir?

 1) Nano Influencer

Takipçi sayısı 1K-5K arası olan ve etkileşim oranları dünya ortalamasının üzerinde olan ve genellikle bölgesel veya yayınladığı spesifik içerik alanına göre takipçileri olan influencer tipidir. Nano influencer’ların takipçileri az olmasına rağmen yarattıkları etkiler oldukça yüksek ve hedef odaklıdır. Bu durumda bize gösteriyor ki takipçi sayısından öte etkileşim ve eyleme geçirme günümüzde önem kazandığından Nano influencer’lar markanızın influencer setinde olmazsa olmazlardan olmalıdır.

 2) Mikro Influencer

Yayınladığı içerik konuları veya alanında uzman kanaat önderleri olan mikro influencer’ın takipçileri, 5K-150K arasındadır. Genellikle takipçileri tarafından sıkı takip edilirler ve takipçi sadakatleri yüksek, etkileşim oranları tatmin edicidir.

 3) Makro Influencer

150K – 1M arasında takipçiye sahip olan influencer’dır. Mikro influencer’a kıyasla marka deneyimlerini çok daha fazla takipçi ile buluşturma imkanına sahiptirler ancak tanıtımını yaptıkları ürün ya da hizmetin takipçilerini harekete geçirmesi mikrolara oranla daha düşüktür. Bu durumun en büyük nedeni takipçilerinin sayısının yüksek olması nedeni ile takipçileri ile bire bir iletişim kurmalarının azalmasıdır.

 4) Celebrity (Mega) Influencer

Celebrity (Mega) influencer’lar oyuncu, aktör, şarkıcı gibi en az 1M takipçisi olan genellikle kamuoyu tarafından bilinen, takipçileri tarafından bilinen kişilerdir. Hesaplarında büyük bir takipçi kitlesine sahip oldukları için yapacakları tek bir paylaşım ile markanızın bilinirliğinin artması ile birlikte satış cironuza etkileri yüksektir.

Nilüfer Gürtekin Yalçınkaya

DPİD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Grup Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.