artwork

Dijital ölçümleme

8 sene önce

0

Başarı kavramının “hız”, “anlık ihtiyaçlara her yerde yanıt verebilme yetkinliği” ile tanımlandığı bir çağda, ölçümlemenin de aynı parametrelerin doğurduğu talebe yanıt verme gerekliliği aşikâr. Günümüzde karar verme süreçleri kısalırken, karar vericinin de düne oranla daha fazla veriyi süzgeçten geçirme olanağına ulaştığı da bir gerçek.

Araştırmalara göre bir çocuk bile günde ortalama 3 bin karar veriyor. Yetişkinler için bu rakam 40 bine kadar yükseliyor. Bu açıdan, biz markalar için de başarı, karar verenin hislerine, düşüncelerine, kısacası karar verme aşamasına ne kadar değdiğimiz ve bu aşama için ne kadar veri sunduğumuz ile doğru orantılı.

Bu noktada, tüketicilerin olduğu gibi markaların da yardımına dijital olanakların koştuğunu söyleyebiliriz.

Geçmişte müşteri verilerine anket gibi uygulamalarla ancak ulaşabilirken, teknoloji bize tüketicinin kullanım alışkanlıklarına kadar profil bilgilerine hızlı erişmemizi sağlayabiliyor. 10 sene öncesinde sınırlı sayıda kişinin eriştiği internet, mobilin de hayatımızın merkezine oturmasıyla artık çok sayıda insanın “parmağının ucunda”. Araştırmalara göre dünyada 3 milyar kişi çevrimiçi ve mobil veri trafiği 5 yılda 11 kat artacak.

Bu rakamlar reklamveren için “daha geniş bir kitle ile ilgili, daha kapsamlı bilgiye ulaşmak” demek.

O halde diyebiliriz ki; dijital ölçümlemenin gelişimi, bu geniş kitlenin davranışlarını, onların ihtiyaçlarını ve içgörülerini eşzamanlı olarak anlamak, analiz etmek ve sonrasında bu bilgilerin daha sağlıklı pazarlama kararlarına dönüşmesine olanak verecek.

Bütün bunlar mecra sahipleri için de oldukça önemli. Doğru ölçüm ve hedeflemeler ile kullanıcılara doğru mesajı vermek, daha iyi kullanıcı deneyimini yaratmak anlamına geliyor.

Gördüğümüz gibi, dijital teknolojiler bugün sektörümüzün her bir paydaşına sınırsız olanaklar sunuyor. Fakat burada bilginin doğru işlenebilmesi için, bu sınırsız veri trafiğinin sektörümüz tarafından nasıl anlamlandırılacağının iyi tespit edilmesi gerekiyor.

Bu sebeple sektörde “single source data”nın oluşması ve bu datanın reklamverenin hızlı aksiyona geçebileceği kadar anlık raporlanması önem kazanıyor.

Günümüz teknolojisi ile satın alma sürecinin 7/24 devam ettiği dünyamızda doğru tüketiciyi doğru ürünle karşılaştırıp satın alma kararı verdirecek datanın da aynı hızda oluşması reklemverenler olarak en büyük beklentimiz.

Gizem Keçeci

RVD YK Üyesi, RVD Ölçümleme ve Araştırmalar Yür. Kur. Bşk.

@Gizem_Kececi

 

Bu yazı Campaign Türkiye Mart 2015 sayısında yayınlanmıştır.