artwork

Dijital açıkhavayla hayata adapte ol

1 yıl önce

0

Şubat ayında İngiliz profesörlerin yayımladığı bir meta-analizde, 15 farklı araştırmanın bulguları birleştirilirken, haftada toplam 2,5 saat yürüyüş yapanların depresyon risklerinin %18 düştüğü görüldü. Hareket etmek, hareket ederken de, ettikten sonra da, bizi daha mutlu ediyor. Peki, o zaman hareket alanımızda, yani dışarıda reklam verenler neler yapıyor?

Türkiye’de sayısında artış olan dijital açıkhava reklam üniteleri sayesinde tüketicilere bu ortamda, hayatlarına mani olmadan ulaşabiliyoruz. Reklamlarımızı artık metro merdivenlerinde, alışveriş merkezlerindeki koridorlarda, yol kenarı ekranlarda, cadde ve sokaklarda daha yüksek çözünürlüklü ve yaygın ekranlarda yayınlıyoruz.

Geleneksel olarak adlandırılan mecraların arasından ilki olan açıkhavanın içinde, büyüyerek pay alan dijital açıkhava altın çağına girmek üzere.

Programatik hedefleme sistemlerimize dahil olan mecraların ekranlarını anlık olarak değerlendiriyor, stratejimiz doğrultusunda DOOH kampanyamıza orkestra şefliği yapabiliyoruz. Birden fazla yayıncıda, bir veya birden fazla stratejiyi harekete geçirebiliyor, istediğimiz şartlarda gösterim yapabiliyoruz. Bu kadar teknoloji kullanabildiğimiz bir ortamda belki de çevrimiçi reklamcılıktan çok daha yaratıcı olma fırsatımız var. Dış mekanda, adeta bir stand-up sanatçısı gibi komik olma, bir siyasetçi kadar ciddi olma, bir sporcu kadar etkileyici olma şansımız var. Bu figürler, insanların karşısında çıktıkları her defa aynı şeyleri mi söylüyorlar veya aynı çalımları mı atıyorlar. Hayır. O anda ne söylenmesi gerekiyorsa, ne yapılması gerekiyorsa, onu yapıyorlar. Ortama adapte oluyorlar. Ancak bu şekilde hayatlarını sürdürebilirler.

“Sana verilen hayata adapte ol”, Marcus Aurelius

Reklamverenler, açıkhavada çoğu zaman iyi bir psikolojide yakaladığı, bloklanma riskinin olmadığı bir ortamda, o ana hitap edebilirler. Adapte olabilirler. Kreatif, veriyle, anlık ortamla birleştiğinde, yani dinamik kreatif kullanıldığında iyi sonuçlar kaçınılmaz.

Alp Ayhan

Addressability Çalışma Grubu Üyesi

 

 

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!