Dijital ölçümde bir devrim yaşandı!

Her saniye binlerce verinin oluştuğu, iletişimden, reklamcılığa her şeyin anlık yapılabildiği dijital dünyada internet ölçümünün aylık raporlanması rekabeti yavaşlatan bir unsurdu. 2010 yılında sadece kodlu sitelerle başlayan internet ölçümlemesi, her geçen gün gelişerek kodlu kodsuz tüm sitelerle, videoların ölçümü ve multiplatform (PC, mobil) ile günümüze kadar geldi. Eylül ayında ise günlük ölçümleme ve toplam erişimin devreye alınmasıyla dijitalde sessiz bir devrim gerçekleşti.

Gemius tarafından yürütülen IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nda günlük rapor, yayıncıların içerik ve rekabet yönetimine ilişkin karar alma süreçlerine hız kazandırırken, medya planlama ajansları ve reklamverenlere daha efektif kampanya optimizasyonu imkanı sağlandı. Mobil kullanımın hızla artması ile kullanıcıların site ve servis tüketimleri çok kanallı, çok cihazlı olmaya başlamış, tarayıcının çerezleri üzerinden yapılan ölçüm tekil erişimde ek çözümler gerektirmişti. AMP ve instant articles gibi mobil hızlandırma çözümleri de buna eklenince tekil erişimi daha da hassas hesaplama gereği doğdu. Yeni metodoloji ile devreye giren tekilleştirme ve toplam tekil erişim hesaplaması veri üretmede geleneksel mecralara göre önde olan dijitalin arayı daha da açmasını sağladı.
Günlük ölçümleme ile sitede geçirilen süre daha da önem kazandı. Bu nedenle mecraların rekabetinin ve kalitenin artacağını öngörüyoruz. Çünkü artık trafik avcılığının, etkileşim oranı düşük trafik rakamlarının çok daha net görüldüğü, CPM fiyatlarının yeniden şekilleneceği, mecraların hak edişlerinin değişeceği farklı bir dönem başlıyor.
Geçmişte aylık sonuçlarla hareket eden markalar/ajanslar günlük raporlama ve toplam tekil erişim sayesinde, kampanyalarını çok daha iyi hedefleyip daha iyi geri dönüş alabilecek.
Yeni günlük ölçümleme sisteminin etkin şekilde kullanılması için mecralara, ajanslara çok iş düşüyor. Mecra ve ajansların günlük ölçümlemeyi doğru kullanması, çalışanlarını bu konuda eğitmesi ölçümün etkinliğinin artmasını sağlayacak.

Erhan Acar
IAB Türkiye 
Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ekim 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.