Digiturk; Dilediğin Zaman, Dilediğin Yerde diyor

Online ekranlarla beraber bir dönüşüm geçiren yayıncılığa tamamlayıcı servisleriyle eşlik eden Digiturk Dilediğin Yerde’yi Digiturk Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Grup Başkanı Erem Demircan anlattı.

Konvansiyonel televizyon izleyicisi, Türkiye’de hâlâ en geniş izleyici grubunu oluşturuyor. Ancak internet üzerinden televizyon izleyen kitle de her geçen gün artan bir ivmeyle büyümeye devam ediyor. Tabii günümüzde, tüketicilerin kendilerine ayırdıkları anlarda bile zaman yönetimi geçtiğimiz yıllara göre daha da önem kazanmış durumda. İzleyicileri sürekli olarak televizyon başında tutmak giderek zorlaşıyor. İnternet hızı ve kullanımının artması, hatta bunun neredeyse temel bir ihtiyaç hâline dönüşmesi ile birlikte hem daha zengin içerik arşivini internet üzerinden sunma hem de bu içeriğe ulaşma imkânı arttı. Şüphesiz, kaliteli içerik üreten ve/veya zengin içerik haklarını elinde tutan, etkin müşteri hizmetleri servisleriyle fark yaratan platformlar bu dönüşüme öncülük edecek.

Türkiye’ye dijital yayıncılığı tanıtan marka olmanın bize getirdiği sorumluluğun bilincinde olarak biz de pazardaki bu dönüşüme öncülük ediyor, hem uydu yayıncılığımıza tamamlayıcı servis olarak ücretsiz sunduğumuz “Dilediğin Zaman ve Dilediğin Yerde” uygulamaları hem de tamamen bağımsız bir internet yayın servisi olarak sunduğumuz Digiturk Play ürünümüzle müşterilerimizin bu yeni dönemdeki beklentilerine cevap veriyoruz. Üstelik abonelerimize ücretsiz sunduğumuz Dilediğin Zaman Dilediğin Yerde uygulamalarımız yerli rakiplerimizde yer almayan tüm cihazla arasında çalışan “Kaldığın yerden izlemeye devam et”, mobil cihazınızdan izlemeye başladığınız içeriği TV’ye gönderebilme ve izleyicinin tercihlerine göre yeni içerik önerme özellikleriyle de öne çıkıyor.

İnternet üzerinden içerik sağladığımız platformlarımızın izleyici profili, Digiturk kullanıcıları ile benzerlik gösteriyor. Bu profilde de eşit bir dağılım söz konusu. İzleme verilerimize baktığımızda, hedeflediğimiz şekilde, izleyici kitlemizi oluşturan tüm yaş gruplarına hitap edebildiğimizi görüyoruz.

Büyük ekran deneyimi sunduğumuz internete bağlı uydu alıcılarımızdan Dilediğin Zaman uygulaması veya Digiturk Play’in Smart TV uygulamaları üzerinden spordan sonra en çok tüketilen içerik film. Film, içeriği doğası gereği büyük ekranda ve topluca tüketiliyor. Filmlere ek olarak yerli ve yabancı dizilerde de popüler içeriklerin gelmesi ile izleme oranlarının arttığını görüyoruz. Mobil uygulamalarımıza baktığımızda canlı kanalların yanı sıra yabancı dizi içerikleri çokça tüketiliyor. Dizi daha çok bireysel tüketilen bir içerik, dizilerde en sık gözlemlediğimiz izleme trendi ise İngilizce’de “binge watching” diye tabir edilen arka arkaya izleme. Bir diziye başlanıyor ve tüm bölümler arka arkaya izleniyor.

Dilediğin Zaman, Dilediğin Yerde ve Digiturk Play uygulamaları üyelerimizin içeriklerimize, zamana ve bulundukları mekâna bağlı kalmadan ulaşmalarını sağlıyor. Sosyal medya paylaşımlarımızda içeriklerin Dilediğin Zaman ve Dilediğin Yerde bağlantılarına hemen izle seçeneğiyle yönlendirme yapıyor; TV’den, web’den, cepten ve tabletten izleme seçeneklerinin altını çiziyoruz. Popüler diziler için tüm sezonları art arda izleyebilecekleri hafta sonu maratonları öneriyor, Süper Kahraman filmleri, “Oscar”lı Filmler, Yönetmen Sineması, Çocuk Animasyonları kategorileri yanı sıra betimleme seçeneği bulunan film ve dizilere yönlendirme yaparak üyelerimizin uygulamalar konusunda farkındalığını artırmaya çalışıyoruz. Betimlemeli film ve dizilere daha fazla dikkat çekmek ve bu konuda üyelerimizi bilgilendirmek için çok yakın zamanda, sözlü ve işaret dili betimlemesini Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz yabancı bir dizinin gösterimini özel bir etkinlikle hayata geçirdik.

Dilediğin Yerde, tüm Digiturk üyelerinin kullanabileceği Digiturk kutu üyelerine sunulan ücretsiz ve tamamlayıcı bir dijital platform. Şu anda ise 1,8 milyona yakın Digiturk üyemizin kutularında bu özellik bulunuyor. Bu özelliği ile reklamverenlerin oldukça ilgi gösterdiği, seçkin kampanyalarını sergilemelerine olanak tanıyan bir mecra. İnternet kullanımının hızla mobil cihazlara kaydığı gerçeğini de göz önüne alırsak son derece etkin bir reklam platformu olduğunu söyleyebiliriz. Dilediğin Yerde kullanıcısı, rastlantısal olarak değil tamamen hedefli ve bilinçli olarak platformu ziyaret ettiği için, reklamveren marka ile etkileşimi daha yüksek olup reklam mesajını daha net alabilmektedir. Reklam stratejimizde uzun vadeli sponsorluk çalışmalarına ağırlık vererek, geleneksel reklam kullanımı dışında çalışmalar yapmaktayız. Üyelerimizin memnuniyetleri ve izleme keyfini artırmak için Dilediğin Yerde video içeriklerinin önüne pre-roll reklam uygulaması almıyor, yalnızca banner uygulaması gerçekleştiriyoruz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2017 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.