Devlere göre yaratıcılık: Maurice Levy

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali geçen ay dolu dolu bir içerikle ve bizim için mutlu bir sonla gerçekleşti, darısı Türkiye’nin ve bölgenin medarı iftiharı 27. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali‘ne . Bu vesileyle Publicis Groupe, WPP, Interpublic, Havas ve Omnicom gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin tepesindeli isimlere yaratıcılığı sorduk. Her gün bir CEO’nun yanıtlarına ulaşabileceğiniz dosyamızın ilk konuğu Publicis Groupe CEO’su Maurice Levy. Keyifli okumalar dileriz!

Yaratıcılık sizin için ne anlama geliyor?

Yaratıcılık en temelde orijinal kıvılcımdır; kalp atışı ve vücudumuzda gezinen kan kadar değerlidir. Bütün operasyonlarımızda güç veren ve ufkumuzu açan da bu. İşte bu sebeple reklamcılık ve iletişim şirketleri teknolojinin izinden gitmeyecek. Teknolojik atılımlar yapmak kilit konumda ama yaratıcılık, teknolojiyle çözülebilecek bir şey değil.

Publicis’in büyümesinde yaratıcılık ne derece önemli? Bir network lideri olarak bunu yaygınlaştırmak için ne yapıyorsunuz?

Uzun lafın kısası: Yaratıcılık her şeyden önemli. Publicis’te iş yapış şekillerine yön verirken ve pazarlamayı dönüştürürken yaratıcılığı yönetim kurulundan eksik etmememiz gerek. Bu bizim müşterilerimizin başarılı dönüşümlerine hız verecek ve pazar paylarını artırarak büyümelerinin önünü açacak. Aynı doğrultuda bu bizim kendi dönüşümümüzü ve büyümemizi hızlandıracak. Yaratıcılık açısından sihirli bir kelime yok. Yaratıcılığı körüklemek için ilham verici bir atmosfer ve takımların kendilerini yaratıcılık aracılığıyla geçecekleri ortamları hazırlamak gerekir. En yaratıcı isimlere yaratıcı olmalarını söyleyemeyeceğimi biliyorum. Fakat en iyi işleri ortaya çıkarmak için ilham verebileceğimi biliyorum. Bu bizim motto’muz.

Müşterilerinizi yaratıcılığın önemi konusunda nasıl ikna ediyorsunuz?

Bir müşterinin bir kampanyayı benimsemesi için üç kilit unsur olduğunu düşünüyorum: inanç, inanç, inanç. Müşterilerinizi aslında yaratıcılığın önemi konusunda ikna edemezsiniz. Aksine herkesin kendine göre bir yaratıcılık algısı vardır ve bunların uyumlu olması gerekir. Müşterilerin sözünüzde duracağınıza ve yaratıcılık konusunda pazarlık yapmayacağınıza inanmaları gerek. Bu tamamen hayal, dürüstlük ve farklılıktan doğan tazeliktir.

Sahip olduğunuz en yaratıcı şey nedir?

Kalemim. Bugünlerde yaratıcılığın insanlara dijital, DNA ya da fırçayı anımsattığının farkındayım. Fakat bence eski günlerdeki gibi bir dolma kalem sahip olduğum en yaratıcı şey. Kalemi küçümsemeyin. Cervantes’in de dediği gibi kalem zihnin dilidir ve bence yaratıcılığın keskin dilli bir arkadaşıdır.

Maurice Levy 

Publicis Groupe

CEO

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.