artwork

“Detone Abi” kampanyasının sonuçları

10 yıl önce

0

İlaç firması Abdi İbrahim’in, a.i.d (Abdi İbrahim Destek) markası altında sunduğu bitkisel içerikli boğaz pastilleri için hazırladığı viral kampanya, 1 aylık süreçte, 26 video sitesi üzerinden yaklaşık 400 bin kişi tarafından izlendi.

Kampanya, “Bir Tek Dileğim Var Mutlu Ol Yeter” adlı şarkıyı seslendirirken detone olan ve sosyal medyada “Detone Abi” olarak ünlenen şarkıcının filminin tekrar yorumlanması üzerine kuruldu. Yönetmenliğini Can Faki’nin yaptığı ve şarkıcı Tolga Akdoğan’ın katkısıyla 1 günde çekilen videoda tüm ayrıntıların birebir aynısı oluşturulmaya çalışıldı. Şarkıcının kıyafetinden saçına, müzisyenden, yanlış söylenen şarkı sözlerine kadar aynı stüdyo ortamında videonun tekrar çekimi gerçekleştirildi. Ancak bu sefer şarkıcı detone olmak yerine, Led Zeppelin’in “Black Dog” şarkısıyla performansını devam ettirdi.

Bitkisel içerikli boğaz pastilleri için çekilen video toplam 26 video sitesinde yaklaşık 400 bin kez izlendi. Reklam filmi ile ilgili olarak Ekşi Sözlük’te 80 adet pozitif olmak üzere 8 sayfa yazı yazıldı; film alkislarlayasiyorum.com’da 2 gün boyunca “Günün En Çok İzlenen Videosu” oldu ve Twitter’da konu hakkında bine yakın tweet atıldı. Tüm kanallar üzerinden videoya erişim ise 2 milyonu buldu. Toplam 46 saniye süren videonun, ortalama izlenme süresinin 46 saniye olarak belirlendi.