artwork

Deniz suyunu tatlı suya dönüştüren platform

1 sene önce

0

Dünyanın dört bir yanındaki sıcak hava dalgalarına ve iklim değişikliğine karşı bilim adamları çeşitli çözümler için çabalarken, giderek artan su kıtlığı hiç bu kadar belirgin olmamıştı.

Abu Dabi’deki bir girişim, sadece güneş enerjisini kullanarak enerji üretmek için değil, aynı zamanda deniz suyunu tatlı suya dönüştürmek için güneş enerjisi kullanmanın bir yolunu buldu. Manhat isimli şirket, elektrik gerektirmeyen ve artık tuzlu su oluşturmayan bu yüzer su sulama sistemini geliştirdi.

Sistemle, okyanusun yüzeyine ortasından tüp geçen küçük bir sera platformu yerleştirildi. Cihaz, güneş panelinin altındaki suyu buharlaştırıyor ve kurudukça suyu, tuz kristallerinden ayırarak tüp içinde tatlı su olarak yoğunlaştırıyor.

Cihaz 2,25 metrekare büyüklüğünde ve günde 1,5 litreye kadar su üretebiliyor. Proje ile günde 20 litre su üretimi amaçlanıyor.

Bu yeni buluş , tatlı içme suyuna çok az erişimi olan, tuzdan arındırma işlemleri için yeterli araziye sahip olmayan Maldivler gibi uzak kıyı toplulukları için potansiyel su kaynağı işlevi görebilir.

Manhat ayrıca, temiz suyun ekinlere taşınması sırasında ekstra karbon emisyonu oluşmayan yüzen çiftlikler kurmayı planlıyor.

Şu an itibariyle proje henüz başlangıç ​​aşamasında. Bununla birlikte, daha sonra suyun, platforma bağlanan bir boru aracılığıyla yerel evlere taşınması mümkün olabilecek.

Bu yılın başlarında Manhat, su tasarrufu için yeni fikirler bulan küçük ve orta ölçekli işletmelere ödüller veren Water Europe İnovasyon Ödülü’nü kazandı.