Demokrat-Cumhuriyetçi çekişmesi markalara yansıdı

ABD’deki seçimler yaklaşırken ve Romney-Obama rekabeti kızışırken, Yougov Brand Index son tüketici algısı araştırmasında cumhuriyetçilerin ve demokratların favori markalarının listesini çıkardı.

Listeye bakıldığında son dönemde yaşanan birkaç olayın listede dramatik değişikliklere sebep olduğu görülüyor. Gay evliliklere karşı durmasıyla tanınan, bu sebeple en çok protesto edilen markaların başında olan Chick-Fil-A, listeye hızlı bir giriş yaparak cumhuriyetçilerin en çok beğendiği dördüncü marka oldu. History Channel hızlı bir yükselişle cumhuriyetçilerin listesinde ikinci sıraya oturdu.

Demokratlarda ise Amazon ve Google yerini korurken; Discovery Channel, History Channel, Johnson&Johnson favori listesinden çıktı.

Listeye bakıldığında dikkat çeken gerçeklerden biri de bağımsızların cumhuriyetçilerle ortak favori markalarının, demokratlarla olandan daha fazla olması. Cumhuriyetçilerle bağımsızların listedeki ortak markaları 7 tane iken, demokratlarla bağımsızların ortak markalarının sayısı 6. Üç kategoride yüksek skor yapan marka olarak da Craftsman’i verebiliriz.

Yougov Brand Index, 1100 tüketici markası arasında yıllık olarak gerçekleştiriliyor. -100/+100 arasında değer alan markaların skorlarını pozitif geri dönüşler ile negatif geri dönüşlerin farkı oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Brand Index

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.