artwork

Demet İkiler WPP ve GroupM’den ayrılıyor

1 yıl önce

0

GroupM, Josh Krichefski’yi EMEA ve İngiltere CEO’su olarak yeni oluşturulan bir pozisyona atadı

Josh Krichefski, GroupM ve WPP‘deki en kıdemli kadın liderlerden biri olan ve şirketten ayrılan Demet İkiler‘in yerini alacak.
GroupM EMEA CEO’su ve WPP Türkiye ülke müdürlüğü görevlerini üstlenen Demet İkiler, 2000 yılından beri WPP için çalışmaktaydı. İşini her zaman severek yapan ve çevresine ilham olan Demet İkiler’in başarı öyküsünü bir kez daha hatırlıyoruz.
Bundan sonra ne yapmayı planladığına dair bir açıklama yapılmadı ancak yeni bir pozisyonu olduğu düşünülüyor.
Krichefski şu anda Mediacom Global COO’su ve EMEA CEO’su, geçen yıl ise EssenceMediacom Global COO’su olarak ilan edilmişti. 1 Şubat’tan itibaren WPP’nin sahibi olduğu GroupM’deki yeni EMEA ve İngiltere’yi kapsayan pozisyonuna geçecek.
İngiltere’de, 2022’nin Eylül ayında WPP’nin İngiltere Başkanı olarak yeni bir göreve atanan Karen Blackett’in bıraktığı boşluğu dolduruyor.

Şirkete göre, yeni görevinde Krichefski, yaklaşık %32 pazar payına sahip olan GroupM’in bölgedeki yaklaşık 23 milyar dolarlık (18,7 milyar pound) reklam yatırımını denetlemekten sorumlu olacak.
GroupM, EMEA’daki 42 pazarda, Mindshare ve Wavemaker’ın yanı sıra Choreograph veri birimini içeren ajanslarında çalışan 16.000’den fazla personele sahip. Başlıca müşterileri; Adidas, Google, Sky, Tesco ve Unilever’dir.
Krichefski şunları söyledi: “Demet ve Karen’ın işimizi büyütmek, EMEA ve İngiltere’de GroupM’in hız kazanması adına yaptıkları müthiş işi geliştirme fırsatına sahip olduğum için çok heyecanlıyım.
Medya endüstrisinde çalışmak, hiçbir zaman bu kadar heyecan verici olmamıştı ve müşterilerimizin büyümeye giden yeni yollar bulmasına yardımcı olmak için tüm ekiplerimizle ortaklık yapmayı dört gözle bekliyorum.”
Pandemiden bu yana pazarın nasıl değiştiğine dönüp baktığında fikirlerini şöyle ifade etti: “Sektörümüzde üç yıl öncesine kıyasla bile çok farklı şeyler var.
Perakende medyası, müşterilerimiz için giderek daha önemli hale geldi; dijital çağda marka oluşturmak, birçok reklamverenin TV’nin ötesine bakması gerektiği anlamına geliyor ve bu, görev alanımızı genişletip tüm kanallarımızda müşterilerimize mükemmelliği sağladığımızdan emin olmak için her türlü fırsatın olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden medyada çalışmanın gerçekten heyecan verici olduğunu düşünüyorum çünkü çok fazla alan var.”

Anahtar, İngiltere
İngiliz olan ve Londra’da ikamet eden Krichefski’nin, GroupM’in Avrupa’daki en önemli pazarı olan İngiltere operasyonunda bir miktar daha zaman harcaması muhtemel.
Şirketin en son üç aylık sonuçlarına göre; İngiltere, WPP cirosunun yaklaşık %13’ünü ve Batı Kıta Avrupası’nın geri kalanı %18’ini temsil ediyor. Bu da Almanya, Fransa ve İspanya’nın da ilk on küresel pazarında olduğunu gösteriyor.
Krichefski, İngiltere reklamcılığında iyi bilinen bir isim. 2016’dan 2019’a kadar MediaCom’un Birleşik Krallık CEO’su olarak görev yaptığı süre boyunca ruh sağlığını öncelik haline getirdi.
2011’de MediaCom’a katılmadan önce Krichefski kısa bir süre kendi dijital ajansını yönetti ve daha önce BLM’de çalıştı.
Campaign’in en güncel Okul Raporları için derlenen tahminlere göre; GroupM yıllık medya harcamalarında yaklaşık 3,2 milyar pound ve Birleşik Krallık’ta OMG 1,6 milyar pound yönetiyor.
GroupM Global CEO’su Christian Juhl şunları söyledi: “Josh, on yılı aşkın bir süredir değişim yoluyla kuruluşumuza liderlik etmeye yardımcı oluyor. Operasyonel mükemmelliği ve iş dönüşümünü yönlendirmedeki başarısının, müşterilerimizin işleri ve MediaCom ile GroupM’in bir bütün olarak büyümesi üzerinde büyük bir etkisi oldu.
Pek çok önemli müşteri ve dinamik pazarda bu yeni rolde GroupM’e getireceği müşteri odaklılık ve önce insan liderliği kombinasyonundan daha fazla heyecan duyamazdım. Demet’e yirmi yılı aşkın bir süredir liderliği ve başarımıza olan bağlılığı için teşekkür etmek isterim. EMEA CEO’su olarak, bölgedeki işimizi bir sonraki seviyeye taşımamıza yardımcı oldu.
GroupM genelinde, ajanslarımızda ve müşterilerimiz için yaptığımız çalışmalarda çeşitlilik, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik girişimleri anlamında korkusuz bir şampiyon oldu. Ona gelecek için en iyisini diliyoruz.”

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK