Demet İkiler: Ne demişler?

“Ne demişler?” sayfası geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmaya devam ediyor. WPP Türkiye Ülke Müdürü Demet İkiler, dijital ve datanın buluşmasıyla “tüketici yolculuğunun” günümüzde nasıl geliştirildiğini yorumladı.

ŞUBAT 2014, CAMPAIGN TÜRKİYE

Hepimiz dijital konuşuyoruz fakat dijitali konuştuğumuz zaman bütün bir çarkı nasıl değiştireceğini idrak etmek, bir ölçüye kadar network’lerin sağladığı bilgi birikimi sayesinde oluyor. Elindeki verinin büyüklüğüyle bugün Google ve Facebook, iletişim sektöründe yalnızlaşarak yani rakipsizleşerek büyüyen büyük organizmalar. Bizim gibi yapılar aracı olma rolünde kaldığı sürece küçülmeye mahkum. Yani o konvansiyonel alanda aracı kalırsak, katabileceğimiz değer yok olmaya doğru gidiyor.

WPP, bu yolda kendinin de iddialı olduğunu, kendi kaynaklarıyla teknoloji satın alabileceğini ve kendi uzmanlığının içine teknolojiyi de katabileceğini söylüyor. Olmaya çalıştığı şey, dijital aşamaların her adımına hakim olup katma değeri en büyük teknolojilerle kendi yapısını donatmak. Yeni dünyada bunların hepsi bir data platformuna bağlanıyor. Yani her yerde yaptığımız aktivite aynı data havuzunun içine doluyor. Dünya çapında bu datayı biriktiriyor. Müşteriye, müşteri adına mecra adına yapılan bütün aktivitelerin en iyisine sahip olduğunu, datayı toplayabileceğini ve “tüketicinin yolculuğunu” iyi bir şekilde yönetebileceğini vurguluyor.

KASIM 2018, CAMPAIGN TÜRKİYE

Artık dijital ve analog ayrımı yapmanın anlamını yitirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Hayatımızdaki hemen hemen her şey dijital ve bu gerçeklikten etkilenen tüm partiler, tüketiciler, reklamverenler ve mecralar,  büyük bir değişim içerisinde.

Teknolojinin geldiği noktada markalar ile tüketiciler arasındaki bağı kurmak için elimizde birçok araç, sistem ve fırsat var ancak bunu gerçekleştirmenin yolu tüketicilerin değişen beklentilerini ve davranışlarını iyi analiz etmek ve hızlı aksiyon almaktan geçiyor. Algoritmaların bizim yerimize karar verdiği ve bize öneriler sunduğu günümüz dünyasında verinin akış hızına yetişmek, tüketici davranışlarını anlık olarak analiz edip, gerçek zamanlı optimizasyon yapmak, ihtiyaçtan çok zorunluluk haline geldi.

Değişen bu ortam içerisinde WPP olarak kendimizi teknoloji, içerik ve veri şirketi olarak konumluyoruz. Bugün veriyi depolamaktan, tüketici yolculuğunu yenilenebilir mikro veriyle anlamlandıran, gerçek zamanlı aksiyon alan, içeriği bu veri ışığında değiştirip iletişimi gerçek zamanlı olarak optimize eden bir konuma geldik. Bu çevik ve veri güdümlü anlayışı hayata geçirmek için hem global hem de lokal seviyede, teknoloji ve veri alanında altyapı yatırımları yapıyoruz. Örneğin, mPlatform, iş ortaklarımıza teknolojik ve veri güdümlü çözümler sunmak için hayata geçirdiğimiz, açık kaynaklı, veri yönetimi ve aktivasyon platformumuz. Türkiye’de 25 milyonun üzerinde tekil ID ile beslenen bu platform sayesinde tüketicilerin ayak izini sürekli olarak takip ediyoruz, anlık olarak reaksiyon göstererek, gerçek zamanlı, etkinliği ve verimliliği yüksek planları hayata geçiriyoruz.

Esnek ve uyum sağlayabilen yaklaşımımızla, iş ortaklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda veri ve teknoloji servislerimizi, sadece ana odaklı değil geleceği planlayarak şekillendiriyoruz. Açık kaynaklı, teknolojik altyapımız ile iş ortaklarımızın dijital yatırımlarını, tüketici yolculuğunu merkeze koyarak, hedefli bir şekilde yönlendiriyoruz. Farklı kaynaklardan gelen, online ve offline, verileri altyapımıza entegre ederek zenginleştiriyoruz, bu sayede geliştirilebilen, çok daha güçlü iletişim çözümleri sunuyoruz. Veri mühendisleri, sistem mimarları, proje yöneticileri ve içerik uzmanlarından oluşan geniş yetenek havuzumuz, teknoloji, veri ve analitik alanındaki kabiliyetlerimizi kusursuz bir biçimde hayata geçirmemize olanak tanıyor.

Tüm bunların yanında ilerlediğimiz bu yolda stratejik ortaklıklar bizim için oldukça değerli. Birlikte yeni ekosistemde entegre ve uyum içinde birlikte büyümek ve beraber yaratacağımız rekabetsel fayda ile hem iş ortaklarımızın hedeflerine ulaşmasına sağlamak hem de tüketicilerin hayatına artı değer katmak önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 83. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.