Site icon Campaign Türkiye

Demans araştırma kurumu ‘anılar müzesi’ yaratıyor

İngiltere Demans Araştırma Enstitüsü (UK DRI), yaratıcı ajans WongDoody imzası taşıyan “Wild & Precious” adlı girişim aracılığıyla demansın kadınlar üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratıyor.

Bir dizi kısa film, gönüllü katkıda bulunanların koruyabilmek için yardım istedikleri anıları gösteriyor; “Anılar Müzesi” adı verilen özel bir dijital alanda toplanıyorlar. Anılar, İskoç tepelerinde çocukluklarında yaptıkları yürüyüşlerden birinin düğün gününe dek uzanıyor.

Konsept, Amerikalı Şair Mary Oliver‘ın çalışmasından, The Summer Day adlı şiirinin son dizesinden esinlenmiştir ki bu da kampanyanın duygusal tarafını güçlendirmeye yardımcı olmuştur.

“Söyle bana, tek vahşi ve değerli hayatınla / ne yapmayı planlıyorsun?”

Demans kalıplarına karşı koymak ve paylaşılan anıların “kaybolmamasını” sağlamak için her video, verileri kalıcı olarak depolama yeteneğine sahip değişmez bir teknoloji biçimi olan blockchainde de mevcut olacak.

WongDoody Global Chief Creative and Design Officer’ı Grace Francis: “Katılımcılarımız, hayatı tüm karmaşıklığıyla – vahşi, dingin, sıradan ve derin – yakalamamıza yardımcı olmak için kendilerini açtı. Onların hikayelerini anlatmaktan ve gelecek nesillerin deneyimlemesi için anılarını blockchain’de korumaya yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Farkındalık girişimi, erken başlangıçlı demans yaşayan üç kadının anılarını araştıran kısa biçimli bir belgesel dizisini içeriyor.

DRI, İngiltere’de demans hastalığından muzdarip olan her üç kişiden ikisinin (%65) kadın olduğu gerçeği ışığında izleyicilere demansı nasıl fark edebileceklerini ve hakkında konuşacaklarını öğretmeyi amaçlıyor. Klinik araştırmalara erkeklerden daha az kadın dahil ediliyor ve bu fark, beyaz olmayan kadınlar, özellikle de siyahi ve Güney Asyalı kadınlar için daha büyük.

Ayrıca kadınların, ücretsiz demans bakıcılarının üçte ikisini oluşturduğu ve bunun İngiltere’deki çalışanlar üzerinde mali ve duygusal baskıya yol açtığı bildiriliyor.

Künye
Ajans: WongDoody
Kreatif: Francis
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Jamie Mancini
Prodüksiyon: Greatcoat Films/Creators Inc.
Yönetmen: Liz Unna

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version