artwork

Dell Technologies’ten dijital dönüşüme destek

3 sene önce

0

Dell Technologies Türkiye Ülke Müdürü Işıl Hasdemir, pandemi döneminde öne çıkan bilgi teknolojilerine ve dijital dönüşüme dikkat çekerken Dell Technologies olarak gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı.

Dell Technologies’in sunduğu çözümler, şirketlerde dijital dönüşümü ve inovasyonu hızlandırmaktan yeni ilaç keşiflerine kadar gelişime dair pek çok alana damgasını vuruyor.

Geçtiğimiz on yıl, küçük büyük tüm kuruluşlar birbirine bağlı ve dijital bir toplumu benimsediği bir yıl oldu. Çalışma ve öğrenme şeklimizdeki köklü değişikliklerin ardından, evlerimizi artık ofis ve sınıf olarak kullanmaya başladık. Bu eğilim, özellikle son bir yılda yaşanan pandemi süreci eşliğinde veri ağırlıklı ve uzaktan işbirliğinin mümkün olduğu bir geleceği gerçeğe dönüştürmek üzere keskin bir inovasyon anlayışına ihtiyaç duyuyor.Şirketlerin dijital dönüşümü şu an hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.

Teknolojinin şirketleri, toplumu ve topluluğumuzu yeniden şekillendirdiği bir dönemden geçiyoruz. Ürün ve çözümlerimizi kurum ve şirketlerin bilgi teknolojileri altyapılarını otomasyona dayalı, akıllı, güvenli ve dayanıklı hale getirmelerine yardımcı olmak için tasarlıyoruz. Böylece yeni koşullara ayak uydurmalarına ve gelişimlerine yardımcı oluyoruz.

Dell Technologies, bu vizyonu hayata geçirmek için geçtiğimiz beş yılda Ar-Ge çabalarına 18 milyar doların üzerinde yatırım yaptı, 2019 yılında ABD’de en çok patent alan 16. şirket oldu. Bu yıl küresel ekibinin yüzde 90’ının uzaktan çalışmaya geçen Dell Technologies, şirketlerin hızlı dijital dönüşüm ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olan birçok yenilik sunmaya devam etti. Dünya bilinmezliklerle dolu ve zor bir dönemden geçerken, teknolojinin önemli ve etkisi katlanarak arttı. 2020 yılında kuruluşların önümüzdeki on yılı şekillendirecek teknolojileri benimseme oranında ciddi oranda artış görüyoruz.

2020’nin ilk altı ayında CIO’lar BT harcamalarını yeniden gözden geçirirken, uzmanlar şirketlerin bu yıl 3,4 trilyon Amerikan Doları yatırım yapmasını bekliyor. 2020 Dell Technologies Dijital Dönüşüm Endeksi’ne göre şirketler günümüz iş ortamında teknoloji benimseme hızını artırdı. Birkaç ay içerisinde şirketlerin %80’i en azından bazı dijital dönüşüm programlarını hızlandırmaya başladı.

Dell Technologies bu dönemde de büyümesini sürdürdü

Türkiye’de pandemi süreci şirketlerin ilk başta tüm yatırımlarını askıya alarak önlerini görmeye çalıştıkları, kısa süre içinde ise teknoloji yatırımlarını hızla artırdıkları bir dönem oldu. Şirketler bu geçiş dönemini en iyi şekilde geçirmeleri için uçtan uca tüm teknoloji ihtiyaçlarını, danışmanlık hizmetiyle birlikte sağlamayı sürdürdüler.

Dell Technologies ailesi olarak bu dönemi genel görünümün aksine büyüyerek geçirdik. İçinde bulunduğumuz ekonomik zorluk döneminde teknolojinin tüm diğer sektörler için bir kaldıraç etkisi göstereceğine inanıyoruz. Bu sebeple modern hizmet anlayışı ve dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen şirketlerin, toplam satın alma maliyetini düşük tutacak şekilde BT yatırımlarını devam ettirmelerini öneriyoruz. Bu sayede bu yeni normal dünyada çok daha öne çıkabilecekler.

Bilgi teknolojileri ve dijital dönüşüm dünyayı değiştiriyor

Yapay zeka uygulamalarının yaygınlaşmasında öncü şirketlerden olan Dell Technologies, sağlık, yaşam bilimleri ve üretim sektörlerinde yapay zeka ve gelişmiş bilgi işlem inovasyonlarına hız kazandırmak üzere yeni Dell EMC Ready Solutions ve HPC bulut hizmeti sağlayıcı ile işbirliklerini duyurdu. Müşterilerimizin geleceği şekillendirmelerine yardımcı olmak amacıyla kendimizi HPC ve yapay zekanın ilerlemesine ve demokratikleşmesine adadık. Yeni çözümlerimiz ve ortaklıklarımız sayesinde dönüştürücü teknolojiyi şu an olduğundan çok daha fazla insanın erişimine açıyoruz.

Genom Bilimi için Hazır Yeni Dell EMC Çözümleri, şirketlerin genomik analizleri

hızlı ve ekonomik bir biçimde üretimlerine dahil etmeleri için tasarlandı. Dell EMC PowerEdge sunuculardaki, PowerSwitch ağ oluşturmadaki ve depolamadaki modüler yapı taşları, farklı kullanım durumlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılandırılabiliyor. Ayrıca biyobilişim ve iş yükü yönetimi için özel olarak tasarlanmış yazılımlar da içeriyor.

“Dell Technologies ailesi olarak bu dönemi genel görünümün aksine büyüyerek geçirdik. İçinde bulunduğumuz ekonomik zorluk döneminde teknolojinin tüm diğer sektörler için bir kaldıraç etkisi göstereceğine inanıyoruz. ”

 

Genomik sıralama hasta tedavisinde kullanılmaya başlandığından, hız her zamankinden daha önemli hale geldi. Translational Genomics Research Institute (TGen), yaygın ve karmaşık hastalıklarla ilgili keşifleri ele alarak bu keşifleri hasta tedavilerine aktarıyor. TGen, çok büyük miktarda veriyi yönetmeye ihtiyaç duyuyor. Bu verilerin ihtiyaç halinde taşınması, güvenliğinin sağlanması, yönetilmesi ve hızlı bir biçimde işlenmesi büyük önem taşıyor. Dell EMC Ready Solution for HPC Genomics sayesinde TGen genom sıralama süresini iki haftadan 7-8 saate indirebiliyor.

Dell Technologies müşterileri, edindikleri teknoloji ve hizmetleri şirketlerini ve toplumu iyileştirmek için kullanıyor. Yüksek performanslı bilgi işlemin öncü kurumlardan olan Pisa Üniversitesi, İtalya’daki COVID-19 krizinin en yoğun olduğu dönemde Dell Technologies ürünleriyle becerilerini artırarak yapay zeka tabanlı kimya araştırma projesini hızlandırdı. Ayrıca Toskana’daki yönetim birimleri, hastaneler ve şehirler için çok bulutlu ortak bir hizmeti desteklemenin yanı sıra, yakınlardaki Santa Chiara Hastanesinin COVID-19 araştırmasını da destekledi.

 

Işıl Hasdemir

Dell Technologies Türkiye Ülke Müdürü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 107. sayısında yayımlandı.