Değişimin gücüne inanıyorum

Değişimin gücüne inanıyorum

VMLY&R Amman Yaratıcı Yönetmeni Oktar Akın, yurt dışında çalışmanın zor ancak bir yandan da zevk verdiğini söylerken bazı kasların önceden gelişmiş olması gerektiğini de ekliyor.

Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra eğitimime ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde devam ettim. Bir gün biyokimya laboratuvarında kendi kendime, “Ben burada ne yapıyorum acaba?’ diye sordum. Net bir cevap alamadım. Ben de gittim, çok uzun süredir gönlümde yatan Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Çizgi Film – Animasyon Bölümü’ne girdim ve bölüm birincisi olarak çıktım. Mezuniyetimin ardından, McCann İstanbul’da sanat yönetmeni olarak bu güzel mesleğe başladım. Sonrasında McCann Singapur’da, Manajans/JWT’de ve Leo Burnett’te çalıştım. Takım arkadaşlarımla beraber, aralarında Cannes Lions, D&AD, New York Festivals, London International Awards, The Andy Awards, Epica, Eurobest, Effie’nin bulunduğu yerli ve yabancı birçok festivalde 100’ün üzerinde ödül aldım.
Temmuz 2018’den beri de VMLY&R Amman’da yaratıcı yönetmen olarak çalışıyorum. Bu, 10 sene önceki McCann Singapur’dan sonraki ikinci. yurt dışı reklam ajansı tecrübem. Değişimin ve yenilenmenin gücüne inanırım. O yüzden benim için heyecanlı bir dönem.
Yurt dışında çalışmaya başlama hikayeme gelecek olursak; planlanmış bir şey değildi. Genel olarak anlatılan hikayelerin aksine, ben bu konuyla ilgili olarak özel bir girişimde bulunmadım. Yurt dışındaki global bir reklam ajansından benimle iletişime geçtiler ve birlikte çalışmak istediklerini belirttiler. Görüştük, tanıştık, şartları konuştuk. Karşılıklı olarak tarafların birbirini değerlendirdiği, pozitif geçen bir süreç sonunda da imzaları attık.

Neden buradayım?
Reklamcılık, insan denen canlıyla ilgili bir şey. O canlı türünden ne kadar çok sayıda tanırsan, onun yaşadığı değişik coğrafyaları ne kadar çok tecrübe edersen, ne kadar çok farklı havayı solursan, senin için o kadar iyi. Edinimlerinin işine ne zaman ve nasıl yarayacaklarını asla bilemezsin ancak mutlaka yarayacaklar, bunu bilebilirsin. Zamanı geldiğinde beynin sana güzel oyunlar oynayacaktır. Bu konuda bilinçli ve hazırlıklı olman lazım. Benim yaratıcılık anlamında peşinde olduğum şey de bu.
Yurt dışında çalışmak nasıl bir şey?
Alışık olmadığın bir kültürün içinde, bulunduğun pazara uygun yaratıcı iletişim çözümleri bulmaya çalışmak ve bulduğun fikirleri seninle aynı ana dili konuşmayan insanlara, ortak bir dil aracılığıyla anlatmaya çalışmak… Evet zor ve kesinlikle cesaret isteyen bir şey ama bir o kadar da nefis. Şunu da söylemeliyim ki, bu anlattığım şeyleri yapabilmek için bazı kaslarınızın halihazırda gelişmiş olması gerekiyor. Ne kadar tecrübeli olursan ol, sen yenisin ve oraya yabancısın.

Burasıyla ilgili ne anlatabilirim?
İçinde bulunduğum grup, bünyesinde VMLY&R, Wavemaker ve Wunderman gibi ajansları bulunduran, bu bölgenin en büyük medya grubu. Bahsettiğim bu ajanslar, marka çakışması olmadığı sürece, birbirleriyle entegre bir yapıda çalışıyorlar. İçerik üretmek, artık bu işin temeli. Üreteceğiniz içerik bir infografik, bir video serisi veya bir karakter tasarımı olabilir. Bu içeriği ürettiniz diyelim. Nerede, kiminle ve nasıl buluşturacaksınız? İstediğiniz kişilere ulaştıktan sonra ne yapacaksınız? İşi orada bırakacak mısınız, yoksa yapmış olduğunuz iletişim aracılığıyla kaliteli bir veri elde edip, bu verileri yaratıcı bir fikirle besleyip, geri takip yapacak mısınız?
Bahsettiğim entegre çalışma şekli, bunun gibi doğru soruları sormanızı ve cevaplarını önceden vererek harekete geçmenizi sağlıyor. Daha fikir aşamasındayken doğru insanlarla masaya oturmak, sonucu daha etkili kılıyor. İçerik, medya ve teknoloji üçgeni, gittikce küçülüyor. Paydaşlar birbirlerine daha çok yaklaşıyor. Bunun bilincinde olarak iş üretme derdi taşıyanlar, doğal olarak bir adım daha öne geçiyor. Bu artık çok daha net gözlemlenebiliyor.
Son olarak; bu aralar sık sık “E tamam da Funda’yı ve Ateş’i özlemiyor musun?” sorusu ile karşılaşıyorum. “E bu da soru mu şimdi?” diye cevaplıyorum.

 

Bu yazı Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.