DC Metro, Uluslararası Af Örgütü’nün reklamlarını yayınlamadı

DC Metro, Uluslararası Af Örgütü‘nün reklam kampanyasını yayınlamayı Donald Trump, Vladimir Putin ve Kim Jong-Un gibi devlet liderlerinden gelen “nefret söylemi”nin altını çizdiği gerekçesiyle yayınlamayı kabul etmedi.

DC Metro, Uluslararası Af Örgütü'nün reklam kampanyasını yayınlamadı

İnsan hakları grubu reklamlarını, bu haftasonu Washington’da gerçekleşen yıllık genel toplantısı öncesinde metroda yayınlatmayı planlıyordu.

A storm is brewing” adlı reklam serisinde Trump, Putin ve Kim Jong-Un yer alıyor. Reklam kampanyası insanları “hareket katılmaya” çağırıyor ancak metro, konu odaklı reklamcılık politikasını ihlal ettikleri gerekçesiyle reklamları yayınlamayı reddetti.

Metro, reklamları niçin yasakladığını şöyle açıkladı; “Görüşlerin farklı olduğu bir konu hakkında kamuoyunu etkilemeye yönelik ve kamu politikasını etkilemek amacıyla yayınlanan reklamlar olduğu için yasaklandı“.

Uluslararası Af Örgütü ABD Uluslararası İcra Direktörü Margaret Huang açıklama yaparak “Savunuculuk ilanlarının, ülkemizin başkentine – ki en çok ihtiyaç duyulan yerde – yerleştirilememesi büyük bir talihsizlik oldu.” dedi.

Huang, önde gelen siyasi figürlerin bulunmasına rağmen, reklamların siyasi bir tutumu olmadığını savundu. “Hükümetler ve devlet başkanları, uluslararası insan hakları yasalarına karşı sorumludur. Biz, hangi hükümetleri eleştireceğimizi seçmiyoruz, insan haklarını ihlal eden her hükümeti eleştiriyoruz” diye belirtti.

Reklamlarımızın mesajı, insanları siyasi veya partizan meselesi olmayan ve olmaması gereken insan haklarını savunmak için bize katılmalarını istemekti. Washington Metropolitan Area Transit Authority’nin kararıyla hayal kırıklığına uğradık ancak insan haklarını dünya çapında savunmak için mesajlarımızı iletmenin bir yolunu bulmaya devam edeceğiz.

Uluslararası Af Örgütü, 2016 yılında Cannes’a TBWA ile hazırladığı ‘Gay Kaplumbağa’ adlı filmiyle katılmış ve Gümüş Aslan ödülünü kazanmıştı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.