David Droga: “Yaratıcı çalışmalar tüm çatlakları örtmez”

Droga5’in kurucusu David Droga, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ni kreatifleri kendi aldatıcı reklamlarıyla takıntılı hale gelmemeleri için uyararak açtı. Droga, cinsel tacize dikkat çekmek sosyal medyada başlatılan #MeToo hareketi hakkında da konuştu. 

Droga5’in kurucusu ve başkanı David Droga, reklamcılık sektöründeki en meşhur kreatif liderlerinden biri. Ama yıllar önce sadece bir ajans başkanı tarafından kendisine bağırılan bir mektup odası görevlisiydi.

Genç Droga’daki yöneticilik laneti, başka bir ajansta Jr. metin yazarı olarak iş bulduktan sonra ortaya çıktı. Droga, deneyimin ona liderlik hakkında değerli bir ders verdiğini söylüyor: “Kendinizi ve liderliğinizi nasıl taşıdığınız, sizden daha deneyimsiz insanlara ve Jr. çalışanlara nasıl davrandığınız ile ilgilidir.”

Reklamcılık endüstrisinin çeşitlilik ve #MeToo hareketi gibi konularda kendi hesaplaşmasını yapmasının ardından Droga’nın ajansı da bu durumdan muaf olmadı. Amerika ofisinden kreatif Ted Royer, iç soruşturmadan sonra ayrıldı ve yönetici kreatif direktör Rick Dodds’da Londra ofisinden çıktı.

Bu gelişmeler üzerine Droga, “Kültürümüze ilk kez meydan okundu. Kim olduğumuza bakmak zorundaydım” dedi. “Eskiden yaratıcı işin, çatlakları örtbas ettiğini söylerdim ama aslında her şeyi de kapsamıyormuş.”

Droga’nın bu sözleri, dünyanın en büyük reklam ödülleri için zamanında bir hatırlatıcı oldu. Ödüller dağıtılırken, o da kreatifleri aldatıcı işlerine takıntılı olmamaları konusunda ikaz etti.

“Eğlenceli gelebilir ama aldatıcı reklamlara inanmamalısın.”

Droga, FCB’deki ilk işinden bir start-up’a katıldıktan üç ay sonra ayrıldı ve şu açıklamayı yaptı: “Mentorları güvenlik ve emniyet konusunda seçmek benim için önemliydi.”

Bu oluşum Omnicom ile birleştiğinde, Singapur’da iş almak için şirketteki mali payını bıraktı, ki hiç Singapur’a gitmemişti. Kariyeri onu Londra ve New York’a da götürdü. Yıllar sonra CCO olarak prestijli kariyerini Publicis’e sattı ve kendi ajansı için çalışmaya başladı.

“Kreatif bir insan olarak mutlu olduğunda saçmalayamazsın… Avantajları ne olursa olsun. Eğer iş üzerinde bir etkin yoksa, buna değmez.”

Droga rüyasını kovaladı ve ajansını dünyadaki en başarılı ajanslardan biri haline getirdi. Söylediğine göre, işin sırrı, ideallerine sadık kalmaktı. “Olmadığımız biri olmaya çalıştığımızda bu hiçbir zaman bir işe yaramaz.”

Droga’nın mektup odasındaki günlerinden bu yana reklamcılık endüstrisi inanılmaz gelişti. Ama o, ajansların fikir yaratmadıkları görüşünde. Bu yıl Cannes’da insanların neden reklamcılıktan nefret ettiğini ve büyük, çirkin bir reklam panosunu hatırlattığını söyledi: “Bencilce, rahatsız edici ve hiçbir amacı hizmet etmiyor.”

Droga son olarak şunları paylaştı:

“En iyi reklamcılık düşünmeden yapılandır, bizim işimiz insanları hareket ettirmek ve olağanüstü şeyler yapmak.”

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.