Dave Trott: “İyi kötüdür, kötü iyidir”

Yazar Dave Trott “GK Chesterton, her türlü ‘anlamsız keyfi’ yasakladı. İçmeyi, tiyatroyu, dansı, barları, küfürü ve futbolu yasakladı” görüşünde bulunuyor.

Ben Frisch, New York’ta bir geometri öğretmeniydi. Tahtaya dümdüz uzanmış kolu ile geometri sınıfında geniş bir açı çizdi. Duruşunu fark ettiğinde, “Haha, Hitler selamı için üzgünüm” dedi. Manhattan’ın zengin ailelerinden birkaçı, bu hareketinden ötürü Ben Frisch’i şikayet etti ve otuz dört yıldır o okulda öğretmenlik yapmasına rağmen görevden alındı, üstelik dedesi Naziler tarafından öldürülmüştü. Fakat aileler, çocukları için okula yıllık $45.000 ödüyorlardı ve okul müdürü için öncelikli durum buydu.

190 öğrencinin Frisch’i destekleyen bir dilekçeye imza atmasına rağmen, Frisch’i isteyen diğer zengin ailelere müsamaha gösterilmedi üstelik Frisch’ten eğitim almış 469 mezunun da bu dilekçeyi imzaladığı gerçeğine rağmen. Tepkisini belli eden ve aynı okulda 48 yıldır öğretmenlik yapan Philip Schwartz, isminin fakülte üyeleri listesinden çıkarılmasını istedi ve “Okul, politik doğruculuk bataklığına batmış durumda.” cümlesini kurdu.

Hitler selamı ile ilgili yaşanan tek olay değildi bu. Son dönemlerde İskoçya’da bir adam, kız arkadaşının köpeğine bir video gönderdiği için £800 para cezasına çarptırıldı. Amacı sadece kız arkadaşını sinirlendirmek ve köpeğine Nazi selamını öğretmekti. Şaka yapmak istedi, büyük hataydı. Airdrie Şerif Mahkemesi, “Hitler selamı” yapan bir köpeğin rahatsız edici olduğuna karar verdi. Komedyen Jonathan Pie’da bu durumun kesinlikle rahatsız edici olduğunu vurguladı -Nazilere karşı.

Büyük bir ihtimalle videonun yasaklanacağı tek yer Nazi Almanyasıydı. Daha önce Mel Brooks’un “Springtime for Hitler” performansını, John Cleese’in Nazi yürüyüşünü ve tüm online “Downfall” altyazılı parodilerini de yasaklayan Nazi Almanyası, alay konusu olmaktan tamamen çekiniyordu.

Gordon Smith, babasının 8. Ordu’da çekilmiş bir fotoğrafını gösterdi; yakalanan bir Alman personel arabasının arkasında duruyordu, parmakları burnunun altındaydı ve kolu dümdüz bir şekilde duruyordu. Açıkça “Hitler selamı” yapıyordu. Amcam Harry’de aynı fotoğrafa sahipti. Bu poz Nazilerle savaşan ve onları öldüren bloklar için standart bir espriydi. Nazilere sataşıp onlarla alay etmişlerdi. Bu kişiler sadece erdemlik mesajı yollayanlar değil, hayatlarını Nazilerle savaşmak adına riske atan insanlardı. Onların kendilerini üzmekle tehdit eden aileleri yoktu, onlar zaten kırgındı.

GK Chesterton, “Püritanizm, doğru öfkenin yanlış şeylere dökülmesidir.” dedi. Politik doğruculuk, püritanizmin modern formudur. Oliver Crombell bir püritandı. Lord Protector gibi birçok şeyden rahatsızdı. İnsanlar için kötü olduğunu düşündüğü her türlü “anlamsız keyfi” yasakladı. İçmeyi, tiyatroyu, dansı, barları, küfürü ve futbolu yasakladı. Dekolteli ve renkli kadın elbiselerini yasakladı, makyajı yasakladı, Noel kutlamalarını ve süslemelerini yasakladı. Bu baskı altında kendini sıkışmış hisseden insanlar Cromwell öldükten sonra, vücudunu parçaladı ve Tyburn’a astı. Cromwell’in kafasını kestiler ve mızrağın ucunda sergilediler. Ölümünden sonra özgürlüğüne kavuşan insanlar içmeye, dans etmeye, şarkılar söylemeye başladı. Cromwell’in yasakladığı her şeyi yapmaya koyuldular.

Dave Trott

Creative Mischief, Predatory Thinking ve One Plus One Equals Three kitaplarının yazarı

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 85. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.