artwork

Damian Blackden: Maxus Türkiye başarı hikayelerimizden

8 yıl önce

0

Maxus’un Global Startejiden Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Damian Blackden bu yıl Kristal Elma’da, “değişimlerin” müşteriler ve ajanslar üzerindeki etkisinden bahsedecek.

Damian Blackden

İnternet pazarlaması kendisine yeni, muhteşem ve süregiden bir dünyanın kapılarını açmadan önce kariyerine Zenith’te başlayan ve burada geleneksel medya planlama ve satın alma alanında 9 yıl çalışan Damian Blackden, 1999’da Zenith İnteraktif Çözümleri tanımladı, kurdu ve geliştirdi. Kariyeri boyunca farklı oluşumlarda üst düzey görev alan Blackden, bu yıl Mayıs ayında Maxus’a Global Startejiden Sorumlu Üst Düzey Yönetici ünvanıyla katıldı. Ajansın pozisyonunu ve şimdiki ivmesini yükseltmek üzere çalışacak olan Blackden, CEO’larla ve dijital liderlerle işbirliği halinde olacak. Uzun ve teknolojiyle içli dışlı bir kariyere sahip olan Damian Blackden, kariyeri boyunca elde ettiği deneyimi bugünkü sektörel yapıyla harmanlayarak konuşma yapmak üzere 27. Kristal Elma Festivali’nde katılımcılarla buluşacak.

Seda Büktel Recma, Maxus’u son 5 yılın en hızlı büyüyen network’ü seçti. Bunun sırrı nedir?

Damian Blackden Bütçemiz son 5 yılda 2 milyar dolardan 5 milyar dolara yükseldi. Sürekli büyümemizde, var olan müşterilerimize yeni alanlarda önderlik etmemizle, onları sürekli olarak evrilen araçlarımız ve ürünlerimizle desteklememizle kurduğumuz sıkı ilişkinin ve yeni iş başarılarının etkisi var. Şimdiyse, geçen 5 yılın ivmesi üzerine ekleyerek ilerlemek ve tekliflerimizi çeşitlendirmek konusunda oldukça heyecanlıyız. Hızlı büyümemize rağmen sahip olduğumuz çalışkan “start-up” ruhuna tutunmaya kararlıyız. Network olarak, tüm pazarlarımızda geçerli olan – tutku, çeviklik, işbirlikçilik ve girişimcilik (PACE değerleri) – olarak tanımlayabileceğimiz değerlere sahibiz ve bu, işe aldığımız insanlardan yaptığımız işe kadar her şeye uygulanıyor.

Seda Büktel Maxus ajans network’ü yapısal ve stratejik olarak evriliyor. Ajansta inovatif çalışmalara imza atabilmek için planlarınız neler?

Damian Blackden İçinde bulunduğumuz rekabetin yalnızca diğer ajans networklerini değil aynı zamanda medya sahiplerini, danışmanlıkları, performans uzmanlarını, data platformlarını, dijital ajansları ve daha çeşitli yapıları içerdiğinin farkındayız. Görevimiz müşterilerimizin sürekli büyümesine yardımcı olmak ve değişim ve evrimle sözlerimizi icraata çevirmek. Bu durumda odağımızda dijitalin, datanın ve yaratıcılığın olması da sürpriz değil.

Seda Büktel Medya endüstrisi sürekli olarak evriliyor. Gelecek 5-10 yılda neleri konuşacağız?

Damian Blackden Sabit değişim, özellikle programatik teknoloji içindeki yükselme ve kanalların çoğalması, yaptığımız işte pozitif bir “bir araya geliş” yaratıyor. Rolümüz, müşterilerimizin her zamankinden daha güven verici danışmanları olmak, onların parasını mümkün olduğunca etkili ve yararlı şekilde harcamak ve sonuçlar yaratmak. Tüm bu değişimlere rağmen, sonuçlara odaklanmaktan vazgeçmememiz gerekiyor. “Neyi” ölçümlediğimiz değişebiliyorken – farkındalık ve algı gibi yumuşak alanlarda ya da satış ya da liderlik gibi daha sert alanlarda – bizim kazanmamızın tek yolu müşterilerimizin kazanması.

Seda Büktel Maxus’u bu değişimlere adapte edebilmek için planlarınız neler?

Damian Blackden Müşterilerin tüketicileri yeni ve ilginç yollarla yakalayabilmesi için fırsatlar artarken, bizim son oyunumuz aynı kalıyor: Maxus’un DNA’sında yer alan “müşterilerin büyümesine yardımcı olmak” hedefi iş yaptığımız tüm pazarlarda geçerli.

Seda Büktel Maxus’un Türkiye operasyonlarıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Türkiye’yle ilgili yeni planlarınız var mı?

Damian Blackden Maxus Türkiye bizim başarı hikayelerimizden biri. 2014’te Türkiye pazarında sağlanan total %17’lik büyüme ile Maxus da %49 büyüdü. Maxus Türkiye aynı zamanda bizim dijital yıldızlarımızdan biri. Bütçeleri içinde dijitalin payı %20 ki bu da market ortalamasının üzerinde.

Seda Büktel Türkiye hakkında yorumlarınız nedir?

Damian Blackden Türkiye’nin özellikle dijital alandaki yeni düşünüş biçimlerine kolaylıkla uyum sağlayabildiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl dijital %20’lik pazar payıyla %51’lik TV’den sonraki ikinci en büyük mecra haline geldi ve büyümeye de devam ediyor. Bu da WPP ve yakın zamanda Cannes’da, pazardaki WPP ve GroupM yatırımlarına devam etmeye niyetli olduklarını belirten Sir Martin Sorrell için kesinlikle bir odak.

Kristal Elma’da Damian

“Ekonomik, yapısal ve teknolojik değişimlerin müşterilerimizin aktivitelerini ve bizim işimizi nasıl etkilediği; bizim çeşitli gelişimlere nasıl cevap verdiğimizi de içeren bir konuşma olabilir.”

 

Bu röportaj Campaign Türkiye Eylül 2015 sayısında yer almıştır. 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...