artwork

“Daktilolarla oluşturulan” sanat eserleri

3 yıl önce

0

Bazı insanlar daktiloların geçmişte kaldığını düşünebilir, ancak İngiliz sanatçı James Cook bu eski teknolojiyi kullanmanın yaratıcı bir yolunu buldu. Harfler, sayılar ve noktalama işaretleri… Bunları dikkatli bir şekilde kağıtlara yazarak ayrıntılı manzaralar ve portreler oluşturan Cook, altı yılını eski makinelerde becerilerini geliştirmek için harcadı ve 100’den fazla detaylı çizim yaptı.

Cook, My Modern Met’e “Çalışmam, serebral palsi geçiren Amerikalı daktilo sanatçısı Paul Smith’ten ilham aldı” dedi: “Durumu, onun hassas el hareketleri yapma yeteneğini kısıtladı; ancak o, daktilo kullanmayı bir şekilde sürdürdü.”

Cook, 1950’lerin taşınabilir mekanik makinelerinden, 90’ların erken dönem elektronik daktilolarına kadar yaklaşık 30 daktilo topladı.

Bu daktilolarla kağıtlara harfler ve rakamlarla albüm kapakları, portreler, mimari çizimler yapmaya devam ediyor.

Sanatçı, Gayri resmi olarak şimdiye kadarki en büyük daktilo çizimi yakın zamanda tamamladığını söyledi.

Cook, MIN Kadın Giyiminin Yaratıcı Direktörü ve Başkanı Ian Hylton tarafından merhum annesinin bir portresini oluşturmak için görevlendirildi. Giysilerinin içinde dikkatle gizlenmiş tipte yazılmış mesajlar var. “Çizim, kabaca 4 fit x 3 fit boyutlarındadır ve 100.000’den fazla harf, sayı ve noktalama işaretinden oluşur.”

Sanatçı, konuyu üç rulo kağıt üzerinde işlemek için bir aydan fazla zaman harcadı ve daha sonra bunlar bir montaj panosuna bastırıldı.

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...