artwork

Daikin Europe yönetiminde bir Türk

11 sene önce

0

Çok uluslu şirketlerin yönetim kurullarında görev alan Türk yöneticilerin, en son örneği Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder oldu. 16 milyar doları aşan cirosuyla dünya klima sektörünün lideri olan Daikin, Hasan Önder’i Avrupa’daki şirketinin yönetim kuruluna atadı. Böylece Avrupa ekonomisi resesyon içindeyken, Türk yöneticilerin bu konudaki tecrübelerinden yararlanmak isteyen şirketler arasına Daikin de katıldı.

Kurucusu olduğu Airfel’in 2011 yılında Japonya merkezli Daikin tarafından satın alınmasının ardından görevine Daikin Türkiye CEO’su olarak devam eden Hasan Önder, Temmuz ayından itibaren Daikin Europe N.V.’de yönetim kurulu üyeliği görevini de üstlendi. Daikin Europe N.V.’nin yönetimine girerek, EMEA Bölgesi’ndeki (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri) tüm faaliyet ve gelişmelerle ilgili sorumluluk üstlenen Hasan Önder, Daikin bünyesinde en kısa sürede ataması yapılan yönetici oldu.

Hasan Önder, üstlendiği yeni görevinde Daikin Türkiye’nin başarısı kadar, Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansın da etkili olduğunu vurguladı. Önder, “Deneyimlerimizi Daikin Europe N.V’ye aktarırken, planladığımız yeni yatırımlarla Daikin Türkiye’nin bölgedeki etkinliğini artırmak için çalışacağız. Türkiye’ye duyduğu güveni, dünya çapında yaptığı ikinci büyük satın alma olan Airfel yatırımı ile gösteren Daikin’in, Türkiye ve bölgeye ilişkin planları doğrultusunda büyümemizi sürdürürken, sektör liderliğini hedeflemekteyiz” dedi.