Daha yaratıcı ve daha cesur olmaya devam

Lively’nin Kurucu Ortağı Mike White, etkinlik ajanslarını koronavirüs krizi nedeniyle yaşadıkları zorluklara karşı yeni yapılanmalara girmeleri ve yeni beceriler kazanmaları konusunda uyarıyor.

Birkaç hafta önce, etkinlik sektörünün heyecanla beklediği; normale geri dönüş için ilk adım atılmıştı. Hükümet, işlerimizin başına geri dönmemiz için bir tarih verdi ve nihayet ücretsiz izne ayrılanların, serbest çalışanların çağrılarak canlı etkinliklere başlamak için gözler Ekim ayına çevrildi.

Ancak son gelişmelerden sonra yeni bir kademeli kısıtlama dönemine girdik ve ücretsiz izinler önümüzdeki Mart’a kadar uzatıldı. Yakın zamanda normale dönemeyeceğimiz giderek daha da netleşti.

Yeni beceriler geliştirmek

Bu süreçte birçok ajansın çalışan sayısında keskin düşüşler yaşanırken, bir sonraki aşamalar için de hazırlıklı olmamız gerektiği inkâr edilemez. Yetenekli uzmanlarımızı elimizde tutmalıyız: Kısıtlamalar nihayet kaldırıldığında hibrit bir gelecek için onları geliştirmeli ve sanal dünyada etkinlikler yapmak için onları yeniden eğitmeliyiz.

Gerçek zamanda geniş kitlelerle yapılan etkinlikleri, sınırlı fiziksel harekete sahip kitleler için deneyimler yaratmak adına gereken beceriyi anlamamız gerekiyor. Yapmaya alıştığımız tüm fiziksel etkinlikleri, canlı bir akışta üretmeye hazır olmalıyız. Bu, sadece etkinliklerimizin sosyal medyada görünmesiyle ilgili değil. Bu, hem canlı akış hem de içerik oluşturmak için birkaç dakika ayırıp bunu yayınlamakla ilgili.

Marka deneyimini yeniden tanımlamak

Son yıllarda, müşterilerimizin çalışmalarının etki alanını genişletmek ve ömrünü uzatmak için ihtiyaç duyulan içeriği üretebilmek için çoğumuz yaratıcı ekiplerimizde teknolojiye ve yetenekle-re yatırım yaptık.

Stüdyolar önemli bir rol üstlenirken, marka deneyimi sınıflandırmasından uzaklaşmanın zamanı geldi mi? Ana akım medyanın odak noktası olaylara yeniden ışık tutmaya başlarken, sadece fiziksele odaklanan dar bakış açısı, sektörümüzde yıllardır gelişen daha geniş bir resmi gözden kaçırıyor. Ben buna “canlı pazarlama” adını verme eğilimindeyim. Başarılı marka etkileşimi, dijital ve fiziksel arasındaki noktayı bulabilmekten geçiyor.

Yarının ajansını şekillendirmek

Yaşamın geleceğine hazırlanırken daha geleneksel sektörlere doğru yönelmekten kurtulmak gerekiyor, çünkü bu ciddi bir tehdit. Hibrit bir ortamda gelişmek istiyorsak, dijital becerilere ihtiyacımız var.

Geleceğin ajansını gerçekten de geleceğe hazır hale getirmek için, şu anda sektörümüze katıl-ma konusunda endişeleri olan genç yaratıcıları çekmek çok önemli. Bunun bir yolunu bulmak için esnek davranmalıyız: Örneğin; 20-50 kişi arası tam zamanlı çalışanlardan ve güvenilir, yetenekli danışmanlardan oluşan geniş bir küresel ekip oluşturmak… Girişimci köklerimize geri dönelim ve kıskanılacak bir iletişim ağı kurma için fırsatları değerlendirme konusunda tereddüt etmeyelim.

Sonuç olarak, yenilik yapmaya, daha yaratıcı ve cesur olmaya ve bazı şeyleri denemeye devam etmemiz gerekiyor. Aylarca Covid-19 ile ilgili kısıtlamalardan sonra, kitleler güvenli deneyimler yaşamak istiyor ve bunu gerçekleştirecek cesur markalar her zaman iyi karşılanacak. 2020 he-pimizi zorladı, ancak daha önce hiç yaşanmamış olaylara odaklanmak yerine, deneyim endüstri-sinde bıraktığı yıkımı unutmayıp geleceğimizi yeniden şekillendirme şansını kullanmalıyız.

Mike White
Kurucu Ortak, Lively

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 107. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.