Daha hızlı ve kararlı bağlantı: WiFi 6

İki yıl önce hem iş hem eğitim hayatında internete olan ihtiyacın artışıyla birlikte daha hızlı ve tutarlı bağlantı sağlayan WiFi 6 teknolojisi öne çıkıyor. Zyxel Networks Türkiye & Yunanistan & MEA Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis ise Wi-Fi 6’yı tanımlayarak başlıyor ve faydalarını sıralıyor.

Eğitim ve çalışma hayatında hibrit bir sisteme geçişin hız kazanmasıyla, Wi-Fi destekli cihazlar da daha fazla önem kazandı. Piyasada bulunan ve birden fazla cihazı aynı anda destekleyemeyen ürünler, ağın yavaşlamasına ve çalışanların verimliliğinin azalmasına neden oluyor. Bu noktada, Wi-Fi 6 teknolojisi özellikle hız konusunda ciddi anlamda fark yaratıyor. 

Geçtiğimiz iki yıl içinde sektörün gündeminde daha fazla yer alan WiFi 6, yeni bir kablosuz ağ standardını temsil ediyor. 10Gbps ve 12Gbps hızlarına ulaşabilen WiFi 6’nın bu yıl için de önemli bir ağ trendi olmasını bekleyebiliriz. WiFi 6 sayesinde daha fazla cihazın ağa bağlı olduğu ortamlarda kullanıcıların her biri daha hızlı ve daha tutarlı bağlantılar sağlayabiliyor. Performansta veya yanıt süresinde bozulma olmaması, WiFi 6 teknolojisinin bireyler ve işletmeler gözündeki değerini daha da artıracak. WiFi 6’nın kullanıcılara getireceği artıların detaylarından önce kısaca arka plandaki teknolojiye bakmak gerek. 

Wi-Fi 6 nedir?

Wi-Fi 6 (802.11ax), 2013 yılında tanıtılan ac standardının (Wi-Fi 5) halefidir. Dünya çapında en yaygın kullanılan WLAN standardı olan 802.11, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından belirleniyor. Bu standart, 802.11 sertifikasına sahip tüm cihazların birbiriyle uyumlu olmasını sağlıyor. Bağlantı ilk tanıtıldığından bu yana belirli aralıklarla yeni standartlar eklenerek hız, kapsama alanı ve güvenlik gibi özellikleri değişiyor, gelişiyor. Wi-Fi 6 ise bu aralıksız evrimde sadece bir adım daha olarak görülüyor. En son standart olan Wi-Fi 5’ten sonra dünyadaki internet bağlantı sayısının artması ve bağlantı biçimlerimizin değişmesi de Wi-Fi 6’nın ortaya çıkmasında rol oynadı. Yeni ağ donanımları artık 802.11ac kablosuz teknolojisiyle donatılmış olarak gelmeye başladı. Endüstri 802.11ax’e veya bir diğer deyişle Wi-Fi 6’ya geçmiş gibi görünüyor. Peki Wi-Fi 6 temelde ne işe yarıyor?

Yüksek yoğunluklu ortamlar için WiFi 6

WiFi 6, ağ gecikmesini azaltıyor, genel kapasiteyi artırıyor, ağ performansını önemli ölçüde iyileştirmek ve geliştirmek için ağ dönüşümüne öncülük ediyor. Daha fazla bağlı cihazın olduğu yüksek yoğunluklu ortamlarda bile her kullanıcı için daha hızlı ve daha tutarlı bağlantılar sağlayan WiFi 6 sayesinde, performansta veya yanıt süresinde bozulma olmadan daha fazla kullanıcı ve cihaz, ağlara bağlanabiliyor. WiFi 6’nın en büyük artısı okullar, konferans merkezleri, tren istasyonları ve tiyatrolar gibi aynı anda ağa bağlanan çok sayıda kullanıcının bulunduğu yüksek yoğunluklu ortamlar için daha iyi bağlantı deneyimi sağlaması. 

Nesnelerin İnterneti’nin yükselişini destekleyecek

WiFi 6’nın piyasaya çıkışı; kapsamlı bir ağa bağlı, teknik olarak daha akıllı bir dünyayı gerçekleştirmeye yönelik önemli bir adımdı ancak maksimum dijital performansa ulaşmanın yolu daha çok bireyseldir. Tüm potansiyelin mümkün olan en iyi şekilde kullanılması için her şirket ve proje özel olarak incelenmeli ve analiz edilmelidir. Bununla birlikte WiFi 6, Nesnelerin İnterneti’nin yükselişini destekleyecek ve daha fazla mobilite, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve çeviklik sağlayacak. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için en nihayetinde kullanılacak yeni teknolojik altyapının, şirketlerin özel ihtiyaçlarına göre optimize edilmiş bir ağ içerisinde tasarlanması, uygun bir şekilde entegre edilmesi ve devreye alınması gerekiyor.

WiFi 6 teknolojisi kurumlara ne fayda sağlayacak?

WiFi 6’nın temel avantajı kablosuz ağların verimliliğini ve kapasitesini optimize etmek olduğundan, bu teknolojinin kullanımında ticari işletmelerin konutlardan önce geleceğini söyleyebiliriz. WiFi 6, örneğin hizmet sektöründe konaklama alanında faaliyet gösteren işletmelerin de ilgisini çekiyor. Bu sektörde faaliyet gösteren şirketler için WiFi 6, özellikle uzun vadede daha sürdürülebilir iş yapma, işletme maliyetlerini düşürme ve potansiyel tasarruflardan yararlanma imkanı sunuyor. Ziyaretçiler ve dahili dijital süreçler, daha fazla işlem yapmak veya talepte bulunmak için sürekli olarak veri ürettiğinden, ağ teknolojisindeki hız ve verimlilik, bu sektördeki kritik başarı faktörleri arasında yer alıyor. Bu verileri filtreleyebilmek, mümkün olan en hızlı ve doğru şekilde yanıt verebilmek ise işletmenin sorumluluğudur. İşi gereği hareket halinde ya da uzaktan çalışanların cihazlarının güvenli ve sorunsuz bir şekilde kurumsal ağa bağlanabilmesi son derece önemlidir. Bu konuda da WiFi 6 ile önemli ölçüde iyileştirme elde etmek mümkün.

WiFi 6 ile daha fazla güvenlik

Güvenlik, üzerinde durulması gereken bir diğer önemli konu. Büyük veriden kaynaklanan riskleri azaltmak, özellikle kamu idareleri ile okul ve üniversite gibi kurumlar kolay değildir. Buradaki süreçler en az konaklama endüstrisindeki kadar kapsamlıdır. Bu nedenle dijital ortamda da yüksek kalite, hız, organizasyon ve verimlilik önemlidir. Bunu sağlamak için ise güvenlik seviyesinin en üst düzeye çıkarılması gerekiyor. WiFi 6, işletmelere kritik verilerin daha iyi korunmasını sağlarken iş potansiyelinden optimum şekilde yararlanma fırsatı sunuyor.

WiFi 6, belirli endüstriler için veri iletmekten ve süreçleri hızlandırmaktan daha fazlası için tasarlanmıştır. Veri depolama ve yönetimini destekler, bakım için harcanan eforu azaltır, bilgi paylaşımını ve araştırmayı teşvik eder ve ağ bağlantılı bir dünyada neredeyse sınırsız etkileşimi mümkün kılıyor.

Akıllı anten teknolojisi ile parazitsiz WiFi 6 deneyimi

Zyxel olarak biz de uzun süredir yeni kablosuz bağlantı teknolojileri destekli çalışan cihazlarımızı müşterilerimize sunuyoruz. Bunların başında, akıllı anten teknolojisine sahip WiFi 6 destekli access point’lerimiz geliyor. Bu teknoloji, access point’e bağlanan herkesin, her an mümkün olan en iyi sinyal gücünü ve hızını almasını sağlıyor. Zyxel’in WiFi için geliştirdiği akıllı anten teknolojisi, bağlantıyı çok daha iyi hale getiriyor. Bu yaklaşımın bir başka avantajı, WiFi kullanıcıları için sorunlara neden olan ortak kanal paraziti riskini ortadan kaldırmasıdır. Akıllı anten teknolojisi ile her bağlantı kendi benzersiz sinyalini kullanıyor.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.