artwork

CPB London bilinçsiz cinsiyet önyargılarına dikkat çekiyor

1 sene önce

0

CPB London, çocukların bilinçsiz cinsiyet yanlılığından nasıl etkilendiğini değerlendirmek için araştırma ajansı Perspectus Global ile birlikte çalışarak bulgularının ardından bir kampanya başlattı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden yola çıkan “Imagine”, bu yılki #BreakTheBias temasına odaklanan ülke çapında bir kampanya.

Bir dizi afiş; halkı, bir icra kurulu başkanı, bir doktor, bir hemşire ve bir makyöz de dahil olmak üzere belirli bir iş yapan kişiyi doğrudan “hayal etmeye” davet ediyor.

Afişler, pozisyonda bir erkek mi yoksa bir kadın mı hayal ettiklerini soruyor ve çoğu insanın hala bilinçsiz cinsiyet ön yargısından nasıl etkilendiğini vurguluyor.

Şubat ayında yürütülen çalışmada, İngiltere’de 5 – 11 yaşları arasındaki çocuklarla (1000) ve bu yaş aralığındaki çocukların ebeveynleriyle anket yapıldı.

Ankete katılan çocukların %39’u, “anneler bebeklere bakmalı ve tüm ev işlerini yapmalı” diye düşünüyor; %38’i, “babalar işe gitmeli” diyor.

%45’i, hemşireler her zaman kadındır; %22’si ise doktorlar muhtemelen erkektir inancında.

Çocukların %60’ı tesisatçı veya elektrikçi olmanın erkek işi olduğunu düşünürken, neredeyse yarısı (%46) erkeklerin her zaman daha iyi mühendislik yaptığını söyledi. Bununla birlikte, ankete verilen cevaplarda en çok, çocukların büyürken istediklerini yapması gerektiği konusunda mutabık kalınmışken (% 94), katılımcıların %82’sinin kız ve erkek çocukların aynı şeylerde aynı derecede iyi olabileceğine inandığı ortaya çıktı.

Her 10 ebeveynden 3’ü, çocuklarına erkeklerin ve kadınların aynı işleri yapabileceğini açıklamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Her 10 ebeveynden 3’ü, çocuklarının birçok kez zararlı cinsiyet kalıp yargılarını güçlendiren inançlar ifade ettiğini itiraf etti.

“Imagine” kampanyasının resmi destekçileri arasında Creative Equals, Goodstuff, Assembly ve Open Media yer alıyor. Good Stuff ve Assembly; açıkhava, sosyal medya ve sinema dahil olmak üzere medya genelinde kampanyaya liderlik ediyor.

CPB London Genel Müdürü Helen James şunları söyledi: “Kaydedilen tüm ilerlemeye rağmen, kadınların ve erkeklerin rolleri hakkında hala zihnimize oturmuş görüşlerin olabileceğini görmek şok edici.”

CPB London ayrıca ajansın web sitesinden satın alınabilecek bir çocuk boyama kitabı da oluşturdu. Afişlere benzer bir yaklaşımla kitap, “başlığı okurken hayal ettiğinizi çizmenizi” istiyor.

“Imagine” boyama kitabından elde edilen tüm para, Beyond Equality ve Young Women’s Trust ile “daha iyi, daha çeşitli bir geleceği” beslemek için kullanılacak.

James şöyle açıkladı: “Fikir şu; doğru ya da yanlış çizim yoktur – sadece toplumsal cinsiyet rolleri hakkındaki varsayımlarımıza dair içgörüler. Hepimizin bilinçsizce oluşmuş önyargıları var ve bunu değiştirmenin tek yolu sorgulamak, insanları konuşturmaktır.”

Senin için
Tümünü göster
TikTok, reklamverenleri eğlendirerek eğitiyor

TikTok, “nasıl yapılır” videolarıyla reklamverenlere platformun nasıl kullanılacağını gösteriyor...