Covid-19’un dijital tüketime etkisi

Gemius Türkiye’nin hazırladığı IAB TR İnternet Ölçümleme Araştırması verilerine göre Mart ayında Eğitim Bilişim Ağı eba.gov.tr sitesi başta olmak üzere Eğitim kategorisi gerçek ziyaretçi sayılarında %32’lik bir artış gerçekleşti. Eğitim kategorisi toplam ziyaretçi sayısı 01-08 Mart haftasında 2,7 milyon iken, uzaktan eğitimin başladığı 23 Mart haftası 4,8 milyona ulaşmış, Mart ayının son haftasında ise 3,6 milyon olmuştur.

Eba.gov.tr Mart Ayı Trendi

Artış görülen bir diğer kategori ise oyun ve haber kategorileridir. Mart ayının ilk haftası haber kategorisi gerçek ziyaretçi sayısı 28,2 milyon iken ilk Covid vakalarının görüldüğü ve evden çalışma döneminin başladığı, okulların kapandığı hafta olan 16 Mart haftası ziyaretçi sayısı 32,5 milyona ulaşmıştır.

Oyun kategorisinde ise Mart ayında ilk hafta 1,4 milyon olan ziyaretçi sayısı yine 16 Mart haftası 2,3 milyona ulaşmıştır. Ayın ilk ve son haftalarını karşılaştırdığımızda oyun kategorisinde %23’lük bir ziyaretçi artışı gerçekleşmiştir.

Artış görülen bir başka kategori de sağlık kategorisi olmuştur ve ilk hafta 1,7 milyon olan ziyaretçi sayısı 16 Mart haftası 2,5 milyona ulaşmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.