artwork

Covid-19 Twitter’ı da vurdu

4 sene önce

0

Twitter, daha önceden bu yılın ilk çeyrek gelirini 825 milyon dolar ile 885 milyon dolar arasında öngörüyordu. 

Twitter’da kullanıcı sayıları % 23 artarken, markalar bu kullanıcılardan yani potansiyel müşterilerilerden para kazanamıyor.

Twitter, güçlü kullanıcı büyümesine rağmen, Covid-19 salgını içinde reklam harcamalarının azalmasından etkilendiğini açıkladığı için ilk çeyreğinde, işletme zararı ve gelir kaybı yaşanmasını bekliyor.

Sosyal ağ, koronavirüs salgını sırasındaki ekonomik belirsizlik nedeniyle giderler, stok bazlı tazminat, personel sayısı ve sermaye harcamaları için ilk çeyrekteki tüm öngörüden uzaklaştı.

Sosyal medya kullanımı, halkın virüsle ilgili bilgilenmesi, karantina sırasında eğlenmek için çevrimiçi hale gelmesiyle giderek artıyor; Twitter’ın para kazanılabilen toplam günlük aktif kullanıcıları, 2019’un ilk çeyreğinde 134 milyondan % 23 artarak yaklaşık 164 milyona ulaşıyor. Bu genellikle reklam harcamalarındaki büyümeyle el ele gelirken, markalar virüsle ilişkili olmadıklarından emin olmak için harcamaları azaltma ve kapsamlı anahtar kelime engelleme uygulama da dahil olmak üzere sert önlemler alıyor.

Salgın genel anlamda Twitter’ın küresel çapta reklam gelirlerini etkiledi, Twitter Baş Finans Direktörü Ned Segal dün, virüsün küresel bir salgın haline gelmesiyle son birkaç haftada bu etkinin “daha da önemli” olduğunu ekledi.

Segal yaptığı açıklamada, “tüketici, gelir ve ürün önceliklerimiz üzerinde sağlam ilerleme kaydettik ve fırsat ve stratejimize güveniyoruz. Herkesin sağlıklı ve güvenli kalmasını umuyoruz.” Dedi.

Buna göre, ilk çeyrek gelirinin Covid-19 kesintisinden kaynaklanan azaltılmış harcamalara rağmen yıllık bazda “hafif” düşmesini bekliyor. Şirket, ilk çeyrek geliri için 825 milyon dolar ile 885 milyon dolar arasında bir tahmin yapmıştı. Twitter, 30 Nisan’daki ilk çeyrek kazanç çağrısında güncelleme sağlayacak.

İcra Kurulu Başkanı Jack Dorsey: “Twitter’ın amacı, halka açık sohbete hizmet etmektir ve bu deneme zamanlarında işimiz hiç bu kadar kritik olmamıştı.” İfadelerini kullandıı ve ekledi: “Twitter kullanan kişilerde anlamlı bir artış görüyoruz ve ekiplerimiz buna hızlıca adapte olarak benzeri görülmemiş bir çaba gösteriyor. “Dünyadaki herkes için hizmetimizi güçlendirirken yeni ekonomik ortama uyum sağlayarak çalışanlarımızı, müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı desteklemeye odaklanıp çalışmaya devam edeceğiz.”

Twitter hisseleri, işlemin ardından ilan sonrası saatlerde% 2’den fazla düştü.