Covid -19 Apple’ı da düşürdü

Corona virüs salgını hayatımızı bütünüyle olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yaşanan bu kriz ortamında düşüşten en çok etkilenen şirketlerden birisi olan Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon doların altına indi. 1 Trilyon dolar bandının üstünde kalmayı başaran tek şirket ise Microsoft oldu.

Dünya genelinde 160’ın üzerinde ülkede görülen ve bir türlü önüne geçilemeyen salgın binlerce kişinin hayatına mal oldu. Bunun yanında coronavirüs (COVID-19) ekonomide de ciddi etkiler yaratmaya devam ediyor.

ABD basınında yer alan habere göre, coronavirüs salgını sonrası düşüş trendine giren borsalardan nasibini teknoloji dünyasının önde gelen isimleri de aldı. Bu kayıplardan en çok etkilene şirketlerden biri olan Apple yaşanan düşüş sonrası 1 trilyon dolar piyasa değerinin altına düştü.

4 Mart’ta 1 trilyon 325 milyar dolar piyasa değerine sahip olan şirketin son dönemde yaşadığı kayıp yüzde 20’nin üzerine çıktı. Son düşüş ile 1 trilyon dolar bandının üstünde kalabilen tek isim bir başka ABD merkezli teknoloji şirketi ise Microsoft oldu. Apple’ı geride bırakan Microsoft, 1 trilyon 29 milyar dolarlık piyasa değeri ile ABD borsalarının en değerli şirketi unvanını da ele geçirdi.

Apple 2 Ağustos 2018’de 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk teknoloji şirketi ve ilk ABD merkezli şirket olmuştu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.