Bağımsız Ajanslar

Ekonomik belirsizliğin hakim olduğu, bütçelerin giderek düştüğü, projelerin beklemeye alındığı günümüz piyasasında bağımsız ajanslar, değişen koşullara daha kolay adapte olabiliyor gibi görünüyor.

“Ne olacak bu ekonominin hali?”, son zamanlarda ülkece sorduğumuz soruların başında geliyor. Geçtiğimiz ay sektörel bazda yaptığımız incelemeyi bu ay biraz daha özelleştirdik, bağımsız ajansların bu aralar neler yaptığına, belirsizlik dönemlerinde duruşlarını nasıl koruduklarına odaklandık. Yurt dışından aldığı bir desteği ya da karşılaması gereken bir hedefi bulunmayan bu yapılar hallerinden memnunlar mı, yoksa bir network’e bağlı olmayı tercih ederler mi diye sorduk. Kendi içinde birtakım dezavantajları olsa da görünen o ki bağımsız ajanslar, bağımsız kalmaktan, müşterileri ve kendi ekipleri dışında kimseye hesap vermemekten memnunlar. Kendilerine sunulmuş global müşterileri veya devasa kadroları olmasa da herhangi bir konuda yurt dışından izin almıyor, bütçelerini ve hedeflerini de kendileri belirliyorlar. Elbette bu, hiç zorluk yaşamadıkları anlamına gelmiyor. Bağımsızlığın avantajlarını ve dezavantajlarını ilerleyen sayfalarımızda okuyacaksınız.

Belki bu dönemin kazananları bağımsız ajanslar olacak. Belki de bağımsız kalmak ya da bir network’e dahil olmak herhangi bir fark yaratmayacak, küresel olarak dalga dalga yayılan kriz, her tür yapının değişimini zorunlu kılacak. Tüm bunları gelecek gösterecek ancak mevcut durumun portresini ortaya koymak, hem ajanslara hem de markalara verecekleri kararlarda yardımcı olabilir.

Kapak Konumuzun Diğer Makaleleri