artwork

Coca-Cola’dan nezakete odaklanan Noel reklamı

6 ay önce

0

Nezaket, Coca-Cola’nın “temel değerlerinden” biriyken, bu yıl Noel kampanyasının da odak noktası

Coca-Cola, ürün odaklı olmaktan çok “nezaket”e odaklanan 2023 Noel reklamını yayınladı.

The World Needs More Santas’ (Dünyanın Daha Fazla Noel Babaya İhtiyacı Var), herkesin iyilik eylemleri yoluyla içindeki Noel Baba’yı kucaklayabileceği fikrine dayanıyor. Coca-Cola markasının Global Kreatif, Strateji ve İçerik Lideri İslam ElDessouky, Marketing Week’e nezaketin markanın “temel değerlerinden” biri olduğunu söylemiş ve bunun kola markası için bir süredir yol gösterici bir prensip olduğunu belirtmiş.

2013 yılında Coca-Cola, ‘ Share a Coke‘ (Bir Kola Paylaş) girişiminin ardından ‘Kindness goes Viral’ (İyilik Viralleşiyor) adlı bir kampanya başlatmıştı.

Marka, bunun özellikle tatil sezonunda anlamlı bir mesaj olduğunu düşündü ve bu nedenle Noel kampanyasının da aynı değerleri yansıtmasını istedi.

ElDessouky, Coca-Cola’nın “ürün hakkında konuşmaktan çekinmediğini” vurguladı. Marka bunu e-ticaret, çevrimiçi ve hatta bazen TV’de de dahil olmak üzere birçok kanalda, örneğin Coca Cola’nın yiyecekle eşleştirilmesiyle kutlanması gibi kampanyalar aracılığıyla yapıyor.

Ancak Noel’de ElDessouky, markanın ürünü ön plana ve merkeze koymak yerine “bir hikaye anlatmak” ve daha fazla insani anlatıyı ve değeri vurgulamak istediğini söylüyor.

Markanın Noel ve Noel Baba ile uzun bir ilişkisi var. Coca-Cola Noel kamyonları ve Noel Baba’nın yer aldığı ikonik reklam ‘ Wonderful Dream (Holidays are Coming)’ [Harika Rüya (Tatiller Geliyor)] ilk kez 1995‘te yayınlandı. Reklam onlarca yıllık olmasına rağmen test aşamasında diğer markaların daha modern reklamlarına kıyasla sürekli olarak iyi performans gösteriyor.

Bu yıl hem Tatiller Geliyor hem de Dünyanın Daha Fazla Noel Babaya İhtiyacı Var İngiltere’de gösteriliyor olacak. Pek çok marka tek bir festival başarısından memnun olsa da Coca-Cola bu yeni reklamın lansmanını tüketicilerle daha fazla bağlantı kurma fırsatı olarak görüyor.

 

Kaynak: Marketing Week

Coca-Cola wants to create ‘a big TV moment’ with Christmas ad focusing on kindness

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...