Coca-Cola’da üst düzey ayrılık

6 sene önce

0

Coca-Cola'nın başkanı ve Operasyonlar Üst Yöneticisi COO’su James Quincey'in, Mayıs ayında şirketin CEO’su Muhtar Kent'ten görevi devralacağı açıklandı. Muhtar Kent o tarihten itibaren görevine Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam edecek.

Coca-Cola’nın en büyük hissedarı Berkshire Hathaway Inc. Şirketin CEO’su Warren Buffett tarafından yapılan yazılı açıklamada, “James’le (Quincey) şirketimizdeki 20 yıllık kariyerinin 10 yılını birlikte geçirdik. Geniş endüstri bilgisi, markamız ve sistemimiz üzerindeki uzmanlığının değişen tüketici tercihleri algısıyla birleşmesi, onu bizim şirketimizin liderliği için ideal bir seçim haline getirdi” ifadelerini kullandı.

Şirketin uzun dönemli büyümesini yönetmek için üst yönetimdeki devir teslimini çok iyi planlanmak gerektiğini ifade eden Muhtar Kent, “İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım süre boyunca, yöneticilerin görev değişiklikleri konularında, Yönetim Geliştirme Komitesi ve Yönetim Kurulu’yla birlikte çalıştım. James Quincey’nin şirketimizin yeni CEO’su olarak göreve hazır olduğuna ve tüm Coca-Cola Sistemi için en doğru isim olduğuna inanıyoruz” dedi.

2008’de göreve başlayan Kent, 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola’nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola’nın eski yönetim kurulu başkanı Neville Isdell’in yerini alarak Coca-Cola'nın Yönetim Kurulu Başkanı olmuştu.