Coca-Cola ‘yılın reklamvereni’ seçildi

23-26 Eylül’de Singapur’da  düzenlenecek Spikes Asia Yaratıcılık Festivali, The Coca Cola Company- Asia Pasific’i “Yılın Reklamvereni” ödülüne layık gördü.

Lions Festivali Başkanı Terry Savage konuyla ilgili olarak “Son birkaç yıldır, Coca Cola’nın pazarlama üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde evine birçok ödül götürdüğünü görüyoruz. Yılın Reklamvereni ödülünün amacı, kendisini inovatif pazarlama teknikleri ve kaliteli kampanyalarıyla diğer reklamverenlerden ayırmayı başarmış olan bir şirketi ödüllendirmek. Diğer bir deyişle, yeni fikirler denemekten korkmayan şirketleri… Geçen yıl Coca Cola Company, Spikes Asia’da 7 farklı kategoride 14 ödül almıştı. Bu durum onların bu ödülü de evlerine götürmeyi gerçekten hakettilerinin kanıtı” yorumunu yaptı.

Yılın Reklamvereni ödülü tüm kazananların anons ve takdim edildiği ve Festival’in sonunda yer alan Spikes Asia Ödül Töreni sırasında sunuluyor.  Ödülü alacak olan Coca Cola Company- Asya Pasifik Grubu Pazarlama Direktörü Peter Schelstraete, konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Coca Cola’nın pazarlama stratejisi insanların kafalarından ziyade hayatlarına dokunduğu için her zaman en iyiye ulaşıldı. Tüketicilerimizin hayatlarında yankı bulan anlamlı fikirleri elde edebilmek için kampanyalarımızda her zaman yaratıcılığa, risk almaya ve yeniden icat etmeye yer verdik. Asya’nın çeşitliliği yaratıcı yetenekler, içerik ve inovasyonun serpilmesi için bir kaynak sunuyor. Bu nedenle, pazarlamının sanatını ve bilimini gösterebilmek adına yeni yolları sezmek ve bulmak için hem kendimizle hem de kreatif partnerlerimizle sürekli yarış içinde olmaya devam ediyoruz. Yılın Reklamvereni Ödülü, kreatif liderliğimizin, pazarlama ekibimizin  ve bölge genelindeki ajansların işbirliği ve sıkı çalışmasının bir belgesidir, ve bununla kesinlikle gurur duyuyoruz. Bu ödül, Coca Cola’ya kalplerinde yer veren herkese gidiyor.”

Coca Cola, Asya Pasifik Bölgesi’nde önemli ve yaratıcı birçok kampanyaya imza attı. Bunlardan biri de, evlerinden uzakta yaşayan inşaat işçilerine, uzaktan kontrol edilebilir insansız hava aracıyla, üzerinde işçilere teşekkür eden ve destek veren sözlerin bulunduğu Coca-Cola’ları götürdüğü ‘Happiness from the Skies’ adlı kampanyaydı. Bu kampanyayı sivil toplum kuruluşu olan Singapore Kindness Movement’ın işbirliği ile gerçekleştirmişti. Avustralya’da ise, ‘Share a Coke’ isimli kampanya, Avustralyalıların kolayı ‘Coke’ olarak kullanmasından yola çıkılarak başlatılmıştı. Kampanya dahilinde, susamış olan Coca Cola tüketicileri büyük bir kargaşa içinde Coca-Cola, Diet Coke ve Coke Zero şişeleri üzerinde kendi isimlerini bulmaya çalışmışlardı. Bu kampanya da Cannes Lions’tan 3 ödülle döndü ve dünya genelinde başarılı şekilde replika edildi. Bu yıl da FIFA Dünya Kupası kapsamında, Asya Pasifik bölgesinde Endonezya, Japonya, Çin, Kore, Miyanmar ve Hindistan gibi ülkelerde, yaratıcı ve sosyal medyada oldukça bağlantılı bir içerik sağlamayı başaran bir kampanya yaratıldı. Bu kampanyadan esinle, ‘Twitter-Coca Cola canlı yayını’ Jakarta’da gerçekleştirildi.

İşte Coca-Cola’nın yılın reklamvereni seçilmesine neden olan bazı işleri:

“Share a Coke” kampanyası- Avustralya

“Happiness from the Skies” kampanyası – Singapur

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.