artwork

Coca-Cola reklamından eşcinsel evlilik sahnesini çıkardı

9 sene önce

0

Coca-Cola yeni global kampanyasında eşcinsel evliliği destekleyici cesur bir adım attı ama eşcinsel haklarının savunucuları markanın verdiği bu desteği reklamın İrlanda için düzenlenen versiyonundan eşcinsel evlilik sahnesini çıkararak kestiğini söylüyor.

“Reasons to Believe” spotu online olarak paylaşıldı ve Hollanda, Norveç ve Birleşik Krallık’ta yayınlanıyor. Reklamlarda mutlu anlar ardı ardına sıralanıyor ve eşcinsel bir çiftin evlilik sahnesi de bunlardan biri. Ama aşağıdaki videolar sayesinde farkı görebileceğiniz üzere Katolik İrlanda’da yayınlanan versiyonda bu sahne yok.

Coca-Cola adına konuşan yetkili İrlandalı haber sitesi TheJournal.ie’ye şu açıklamayı yaptı: “Sizin de dediğiniz gibi, Birleşik Krallık ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde yayınlanan reklamda evlilik sahnesinde iki erkek evleniyor. İrlanda’da böyle bir değişiklik yapılmasının sebebi orada eşcinsel birlikteliğin yasal olarak onaylanması fakat evliliğin onaylanmaması.”

Konuyu gündeme getiren LGBT odaklı EILE Magazine şirketin tepkisini samimi bulmadığını söyledi. Çünkü Avustralya’daki evlilik sahnesi sivil bir birliktelikten alınmış, devlet onaylı bir evlilik değil; bu sahnenin kesilmediği reklam Birleşik Krallık’ta hala yayınlanıyor; hem de İskoçya ve Kuzey İrlanda eşcinsel evliliğe izin vermezken…

Şu aşikar ki “Reasons to Believe” kampanyasının farklı ülkelere uyarlanmış versiyonlarını yayınlayan marka yakın ve yoğun  bir inceleme altında olacak.

İrlanda versiyonu:

 

Kaynak: Adweek

Senin için
Tümünü göster
TikTok, reklamverenleri eğlendirerek eğitiyor

TikTok, “nasıl yapılır” videolarıyla reklamverenlere platformun nasıl kullanılacağını gösteriyor...

Apple sağlık verilerinin izinsiz paylaşımına mizah ile yaklaşıyor

Eğlenceli kampanya, sağlık verilerinde gizliliğin önemini vurguluyor...