Site icon Campaign Türkiye

Coca-Cola ramazan ayı için gıda bağış programını başlattı

Coca-Cola, ramazan ayı sebebiyle cuma günü başlattığı yeni kampanyayla ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapıyor. WPP‘nin özel Coca-Cola ekibi OpenX‘in bir parçası olarak Ogilvy New York tarafından oluşturulan kampanya için şirket, (kola satın alındığında) şişe üzerindeki etiketleri yemek bağışlamak için kullanılabilecek bir para birimine dönüştüren bağış programını başlattı.

Banknotları andıran yeniden tasarlanmış etiketler, sınırlı sayıda üretilen şişelerin üzerinde “buy one, donate one” metniyle var olacak. Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Tüketici ve Müşteri İçeriği Başkanı Mostafa Talaat, gönderdiği bir e-mail’de: “Pandemi ve ülkeler arası çatışma gibi son küresel olaylar, görünüşe göre dünyayı her zamankinden daha eşitsiz ve düzensiz hale soktu. Ramazan gibi hepimizi eşit şartlarda birleştiren, paylaştığımız önemli kültürel anlar var.

Gözlemciler oruç tutarken gün doğumundan gün batımına kadar hepimiz aynı şeyleri yaşarız: Açlık, ruh hali değişiklikleri, trafiğe takılmak, susuzluk vb. Eşitsizliklerimiz ve farklılıklarımız ancak iftarın o anında ortaya çıkar, bazılarımız ise sıcak bir yemeğe ulaşamıyor.” diye açıkladı.

Coca-Cola’nın devreye girdiği nokta da tam burası, aç geçirilen uzun günün sonunda sıcak bir yemek bulamayanlara bunu sağlıyor. 5 pazarda ve 63 ülkede yayında olan kampanyada; bireylerin sıra beklemek, trafikte kalmak gibi günlük olaylar sırada silüetlerinin göründüğü uzun metrajlı TV reklamları da yer alıyor. Talaat’ın ramazanın gündüz saatlerinde eşit oruç deneyimi için bir metafor olarak tanımladığı gölgeler arasında ayırt edilebilir bir fark yoktur. Ancak güneş batarken aileler iftar için toplandığı sırada bu kişilerin yüzleri ortaya çıkmaya başlar.

Fikir, parayı almak yerine “vermek” için bir araç olarak kullanma konseptinden ortaya çıktı. Kampanya, ramazan ayının sonuna yaklaşırken 20 Nisan’a kadar TV, OOH ve ücretli sosyal medya aktivasyonlarıyla devam edecek. Ayrıca dijital, sosyal medya kanalları ve perakende satış mağazaları aracılığıyla da kuvvetlendirilecek.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign Asia

Exit mobile version