artwork

CO2 emisyonlarını menüde paylaşan restoran

2 yıl önce

0

İngiltere’de yer alan The Canteen isimli vegan restoran sürdürülebilir bir dünya için farkındalık yaratmak amacıyla, hazırladığı yiyeceklerin karbondioksit emisyonlarını menüde müşterileri ile paylaştı. 

Dünya 2050 yılına kadar net sıfır emisyon değerine ulaşmak için yarışırken ve bu noktada çalışmalarını hızlandırırken, işletmeler ve vatandaşlar da karbon emisyonları konusunda her geçen gün daha fazla bilinçleniyor.

İngitere’nin güneybatı kentindeki bir vegan restoranı olan The Canteen yeni menüsüyle adından söz ettirdi. Farkındalık amacıyla yiyeceklerin yanında aynı zamanda CO2 emisyon değerleri de yer alıyor. Menü, gerçek bir sığır eti burgerinin emisyonlarının “vegan alternatifinin 10 katı” olduğunu belirtiyor.

Restoran, yemeklerin karbon ayak izlerini hesaplamak için tariflerini ve malzemelerin kaynağını MyEmissions adlı uzman bir şirkete gönderdi. MyEmissions daha sonra üretim, işleme, nakliye ve paketlemeyi hesaba katarak “tarladan sofraya” yiyeceklerin karbon etkisini hesapladı.

The Canteen’in Müdürü Liam Stock, “Bu, kendimizi anlamanın ve geliştirmenin bir yolu” dedi. “İngiltere’de büyük bir zincir restoransanız, (menüde) kalori bulundurmanız yasalar gereği zorunludur. Ancak şu an birçok insanın karbonla daha fazla ilgilendiklerini söyleyebiliriz.”

Hükümet istatistiklerine göre, ortalama bir İngiliz vatandaşın yıllık karbon ayak izi 10 tonun üzerinde ve ülke kendisine emisyonları 2035 yılına kadar yüzde 78 oranında azaltma hedefini koydu.