artwork

CMA ‘sinsi’ online perakende oyunlarını deşifre ediyor

2 sene önce

0

Düzenleyici; zorlayıcı satışa, sahte yorumlara ve bu tür diğer taktiklere karşı tüketicilerin tetikte olmalarını istiyor.

Rekabet ve Piyasa Kurumu‘nun 23red ajansı tarafından oluşturulan ilk tüketici kampanyasında halk, yanıltıcı çevrim içi satış taktikleri konusunda uyarılıyor.

The online rip-off tip-off” (Çevrim içi kazıklama ihbarı) adlı entegre kampanya, Citizens Advice tarafından destekleniyor ve tüketicileri zorlayıcı satış, abonelik tuzakları, gizli ücretler ve sahte yorumlar gibi “sinsi” yöntemler uygulayan çevrim içi perakendeciler hakkında bilinçlendiriyor.

The Martin Lewis Money Show’dan tanınan TV sunucusu Angellica Bell videoda görülüyor ve çevrim içi piyasayı gerçek dünyadakiyle karşılaştırıyor.

İngiltere’deki her 10 kişiden yedisinin yanıltıcı çevrim içi uygulamalara maruz kaldığını ortaya koyan araştırma sonrasında bu kampanya oluşturuldu.

Ocak ayında CMA adında YouGov tarafından yaklaşık 2000 kişiyle yürütülen ankete göre; insanların %85’i bu taktikleri kullanan işletmelerin müşterilere karşı dürüst olmadıklarına inandıklarını ve %83’ünün gelecekte onlardan satın alma olasılığının daha düşük olduğunu söyledi.

CMA İletişim Direktörü Anthony Wright: “Bu kampanya tüketicilerin bazı çevrim içi perakendeciler tarafından kullanılan ve gerçek dünyada kabul etmeyeceğimiz sinsi taktikleri tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

Abonelik tuzakları ve gizli ücretler gibi taktikler insanları çileden çıkarıyor bu nedenle bu kampanyanın yankı uyandıracağını düşünüyorum. Alışveriş yapanlara bu gücü geri vermemiz önemli.

Sahte yorumlar gibi yasaları çiğneyebilecek her şeyi engellemeye devam ediyoruz ancak bu sorunu tüm açılardan ele alabilmek adına insanların çevrim içi olarak daha bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaları, bunun için de onları ihtiyaç duydukları donanımı kazandırmak hayati önem taşıyor.” dedi.

23red Müşteri Ortağı Rachel Tattersdill şunları ekledi: “İnsanları tuzağa düşmekten nasıl kaçınabilecekleri konusunda eğitmeye yardımcı olmak için ilk tam entegre, tüketici odaklı kampanyalarında CMA ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Künye

Ajans: 23red

Medya Ajansı: Manning Gottlieb OMD

Senin için
Tümünü göster
Tinder’dan “dövme salonu”

Tinder “çift” dövmelerini silmeye davet ediyor...