Clickline Kazakistan’da dijital pazarlama anlattı

Kazakistan’da ana dilde internet içeriğini geliştirmek amacıyla kurulmuş açık bir platform olan ve 2011 yılından bu yana Kazakça blog yazarları, Kazakça içerikli web sitelerinin editörleri ve bilişim uzmanlarını bir araya getiren Blogcamp, bu yıl Kazakistan’ın Shimkent kentindeki Muhtar Avezov – Güney Kazakistan Ulusal Üniversitesi’nde 23 – 24 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi.

Ana dilde içeriği geliştirici etkinlikleri sayesinde Wikipedia’da yer alan Kazakça makale sayısını Türkçe Vikipedi’yi geride bırakarak 200.000’e ulaştıran Blogcamp toplantılarının bu yılki üçüncü ayağında, içeriklerin geliştirilmesine dair konular masaya yatırıldı. Google ve Yandex başta olmak üzere Mozilla, HP, Kazaktelecom gibi bilişim firmalarının uzmanlarını göndererek destek verdiği Blogcamp’te bu yıl Clickline hem sponsor olarak yer aldı, hem de Kazakistanlı üniversite öğrencilerine gerçekleştirdiği sunumda, dijital pazarlama dünyasına  ilişkin tecrübelerini, Türkiye’den vaka analizleri ile birlikte paylaştı.

Kazakistan dışında birçok ülkeden katılımcıların da ilgi gösterdiği organizasyonun start-up  bölümünde, her yıl genç bilişim uzmanlarının projeleri yarışıyor ve ödüllendiriliyor. Kazakistan hükümeti tarafından desteklenen ve bu sene itibarıyla resmi olarak tanınan Blogcamp’te; eyalet valisi, senatörler ve bilişim bakanlığından yetkililer bizzat katılarak gençlere destek veriyorlar.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.