Site icon Campaign Türkiye

Cinsiyet kimliğini seçmek, en doğal haktır

The&Partnership, transların sözde “dönüşüm terapisi” sırasında maruz kaldıkları tacizi konu alan bir kısa film yayınladı. Stonewall tarafından koordine edilen 21 LGBT+ hayır kurumuyla üzerinde ortaklaşa çalışılan “Bu terapi değil, taciz” filmi, hayır amaçlı yaratıldı.

İngiltere hükümeti daha önce “dönüşüm terapisi” yasağının transları kapsamayacağını söylemişti ancak geçen haftanın başlarında trans topluluğunu, tüm LGBT+ kişileri koruyan bütün bir yasağa dahil edecek bir yasa çıkardı.

Douglas Dare’in It’s a Sin by the Pet Shop Boys versiyonunun eşlik ettiği iki buçuk dakikalık film, bu felaketi tecrübe edenlerin birinci elden tanıklığına dayanan beyanları ve İngiltere’de yasal olan “dönüşüm terapisi” uygulamalarını gösteriyor.
Filmin merkezinde genç bir trans var, anne babası kıyafetlerini gardırobundan çıkarıp ona “iyileşeceğini” söylüyor. Film boyunca “terapi” seansları onu manipüle etmeye ve beynini yıkamaya çalışırken, farklı taciz biçimleriyle karşı karşıya kalıyor.
Bir yabancının önünde rızası olmadan kıyafetlerini çıkarmak zorunda kaldığında da savunmasızlığından yararlanılıyor.
Bir grup insan, onun etrafında dua ederek, onu hatalı cinsiyetlendirmeye devam ediyor ve hasta olduğuna inandırmaya çalışıyor.
Film, büyükanne ve büyükbabasını ziyaret etmesiyle sona eriyor ve onun erkek olduğunu görünce “Daha iyi olmana çok sevindim” diyorlar. Gözle görülür şekilde mutsuz olmasına ve artık kendisi olmamasına rağmen…

The&Partnership Yaratıcı Yönetmeni Toby Allen: “The&Partnership’te bir şirket olarak ve toplum genelinde aidiyet, çeşitlilik ve katılımı savunuyoruz.

Kimsenin kim olduğunu değiştirmeye zorlanmaması gerektiğine inanıyoruz ve filmimiz ‘dönüşüm terapisinin’ terapi değil, istismar olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tüm LGBTQA+ çalışanlarımızla gurur duyuyoruz ve tam bir yasağı teşvik etmek için bu kampanya üzerimde çalıştığımız için gururluyuz.” dedi.

Künye
Prodüksiyon Ajansı: Academy Films
Yaratıcılar: Mika Alcock ve Dan Dehlavi
Medya Ajansı: MSix & Partners

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version