artwork

Çin’deki iPhone fabrikasında protestolar patlak verdi

1 yıl önce

0

Sosyal medyadaki videolar, Foxconn fabrikasındaki emekçilerin artan hoşnutsuzluğunun ortasında tehlikeli maddelere karşı koruyucu kıyafet giymiş yetkililerle çatışan büyük kalabalıkları gösteriyordu.

Sosyal medyaya yüklenen görüntülere bakılırsa, yüzlerce işçi Foxconn’un Çin’deki devasa iPhone fabrikasında protestolara katıldı, bazı adamlar güvenlik kameralarını ve camları kırdı.

Çin’de ender görülen muhalefet sahneleri; Zhengzhou şehrindeki fabrikada, ülkenin aşırı katı COVID-19 kurallarına ve dünyanın en büyük fason imalatçısının, durumu yetersiz şekilde ele almasıyla gelişen hayal kırıklığının artışına işaret ediyor.

Protestocuların çoğu canlı yayında, protestoları tetikleyen şeyin ikramiye ödemelerini erteleme planı gibi göründüğünü söylemişti.

Bir videodan alınan görüntülere göre, bazıları cop taşıyan, tamamen koruyucu giysi giymiş insanlarla çevrili olan emekçiler sloganlar attı: “Bize maaşımızı verin!” Diğer görüntülerde göz yaşartıcı gazın atıldığı ve işçilerin karantina bariyerlerini yıktığı görülüyor. Bazı işçiler, COVID-19 testi pozitif çıkan meslektaşlarıyla yatakhaneleri paylaşmak zorunda bırakıldıklarından şikayet etmişti.

Foxconn yaptığı açıklamada, ödeme sözleşmelerini yerine getirdiğini ve enfekte personelin kampüste yeni işe alınanlarla birlikte yaşadığına dair raporların doğru olmadığını belirtti. “Herhangi bir şiddet olayıyla ilgili olarak şirket, benzer olayların tekrar yaşanmaması için çalışanlarla ve hükümetle iletişim halinde olmaya devam edecek.” açıklaması yapıldı.

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...