artwork

Çin markalarının sosyal medya odağı

5 yıl önce

0

Admaster’ın 2019 Sosyal medya ve İçerik Pazarlaması raporuna göre, Çin’li reklamcıların %80’i  2019 yılında sosyal medya harcamalarını artırmayı planlıyor. Markların %60’ı ise odağını KOLs’lara (Key opinion leader) çevirdi.

“KOL Marketing” 2017 yılında patlamıştı. Yiyecek, içecek ve güzellik sektörlerindeki kullanımıyla sırayla %92 ve %81 artış göstermişti. Geçen sürede, içerik açısından zengin “kısa videolar” reklamverenler tarafından giderek daha fazla tanındı. Rapora göre, reklamverenler deneyim odaklı içeriği viral olma yetenekleriyle birleştiriyor.
Reklamverenler, Kwai, Tik Tok ve Meipai gibi platformlarda çalışmayı tercih ediyor.

Rekabet giderek artıyor. Reklamverenler nihai alımları artırmak istiyor. Satın alma kanallarının, içerik platfromlarına dahil edilmesi de artışı sağlamnın bir yolu.

Kısa videoların artışının ardından 2018’in ikinci yarısından bu ana Çin’de Vloger’lık popülerlik kazandı. Marka – KOL’ların ana  formları arasında özel temalı anlatımlar, marka sergileri, ürün incelemeleri, ürün tanıtımları ve sürükleyici deneyimler yer alıyor.

Telif hakkı bilincinin artmasıyla, daha fazla Çin vatandaşı  çevrimiçi içerik hizmeti veren markaya abone olmaya başlıyor. Youku, iQiyi ve Tencent toplam 200 milyondan fazla ücretli aboneye sahip. Çeşitli animasyonlar, komik videolar bir markadan ürün satın almak için gençleri istekli kılıyor.

Kaynak: https://www.campaignasia.com