Site icon Campaign Türkiye

Çıktı, hikayenin sadece bir parçası

Küresel Sponsorluk ve Pazarlama Dönüşümü Lideri, Kapsayıcılık ve Çeşitlilik Başkanı Nathalie Lam: “Yaratıcı içeriğimizin, hedef kitlelerimizin çeşitliliğine uygun olmasını sağlamak için Philips’te çok çalışıyoruz ancak bu, küresel pazarlamacılar olarak işimizin sadece yarısı. Çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı marka düzeyinde gerçekten benimsemek için, bunun merkez ofislerimizde ve fabrika binalarında nasıl ortaya çıktığını da düşünmemiz gerekiyor.”

Bir hastane ekipmanı reklamı hayal edin. Birkaç yıl öncesine kadar büyük olasılıkla şuna benziyordu: Hasta bir kadın doktoru görmeye gidiyor, (gri saçlı bir erkek) ırk anlamında farklı bir hemşire resmi tamamlıyor. Bu sadece basmakalıp olmakla kalmayıp, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki pazarlarda tıbbi ortamların gerçekliğini tamamen temsil etmiyor.
Son birkaç yıldır Philips’teki pazarlama iletişimlerimizde kapsayıcılığı ve çeşitliliği artırmak için tasarlanmış bir görevde liderlik ediyorum.

İlerlememizi takip etmek ve yönlendirmek için sağlam ölçümlere, ilgili veri noktalarına, KPI’lara ve hedeflere sahibiz ancak aslında çıktının hedefle eşleşip eşleşmediğini değerlendirmenin genellikle daha basit bir yolu var.

Son 6 ayda veya son bir yılda yaptığınız tüm kampanyaları alıp duvarlarınıza asarsanız, kitlenin nasıl göründüğünü anlarsınız. Bu, hedef kitlenizden veya pazarınızdan saparsa, çabalarınızı ikiye katlamalısınız.

İyi haber şu ki; daha temsili çıktılar artık iş genelinde yaygın bir uygulama haline geliyor. Meslektaşlarımın bu konuda daha fazla düşündüğünü ve duyarlı olduklarını, uzmanlıklarını geliştirdiklerini görüyorum. Bilgi yayılıyor ve bu tür konuşmalar ilerleme kaydettiğimizin gerçek kanıtı ancak çıktı, madalyonun yalnızca bir yüzü. Kendi içimizde gerçek bir eylem olmadan bunu inandırıcı bir şekilde yapamayız. Hepimiz, çalışanlar için çok farklı bir gerçeklikle tek bir şey söyleyen şirketler gördük.

Savunma kampanyası mesajınızın ve eyleminizin halka açılmadan önce paralel olmasını sağlamak için her zaman bu muhakeme kontrolünü dahili olarak yapmanız gerekir. Philips, Onur için LGTBQ+ topluluğuyla ortak olduğunda, kendi şirket politikalarımızın eşcinsel evliliği ve diğer LGBTQ+ sorunlarını desteklediğini biliyoruz. Ayrıca ticari olma suçlamalarından kaçınmak için bu girişimlerle bir ürünü ilişkilendirmiyoruz.

DEI’nin bazı alanlarının coğrafyaya bağlı olarak zor olduğu kesinlikle doğru. Tarafsız uzmanlığa ihtiyacımız olduğundan, bunları bizim için sağlaması adına Creative Equals adlı harici bir ortak kullanıyoruz. Bu, konuyu çalışanlarımızla tartışmamıza, onlara pazara özgü içgörüler vermemize ve davranış değişikliğini değiştirmek için gereken cesur paylaşımlara sahip olmamıza olanak tanıyor. Bazı durumlarda insanlar bu konuşmayı nasıl başlatacaklarını bilemezler ve workshop’lar, süreci başlatmak için güçlü bir platform olabilir.

Bu tür çabaların tedarikçilerimiz için de geçerli olması gerekir. Hollanda’da ajans pazarıyla ilgili araştırmayı yeni tamamladık. Elde ettiğimiz şey, ne kadar kıdemli olursanız ekiplerin o kadar homojen olduğudur. Bu, aşılması zor bir engel olabilir çünkü birinci kademe reklamverenler en büyük bütçelere sahiptir ve genellikle büyük network’lerle çalışır. Bunlar daha büyük şirketler olduğundan ve üst düzey liderlerinin daha deneyimli olması gerektiğinden, bu düzeydeki yetenek havuzunun çeşitliliği sınırlı olabilir.

İnsanların kendilerini daha fazla işe ait hissetmelerini sağlayan bir “çalma fikri” önerebilseydim bu, ekibinizdeki herkesi dahil etmek için bilinçli ve kasıtlı bir çaba göstermek olurdu. Sanal toplantıları düşünün, örneğin eşit ses payı olsun. Bazı insanlar daha mütevazı veya içe dönük olabilir, bu nedenle toplantıda mesajlaşmada veya toplantı sonrası takibinde herkesin konuşması ve duyulması için fırsatlara izin vermeniz gerekir. Bir lider olarak, sizinkinden farklı olsa bile herkesin kendi bakış açısını veya geri bildirimini saygıyla sunmasına izin verilen psikolojik güvenlik ortamı yaratmanız gerekir. Bu, uzak ve hibrit bir çalışma ortamında daha da önemlidir.

Hangi işte olursanız olun bu, geçerli olan küçük değişikliklerden biridir. Aslında DEI’de ihtiyaç duyduğumuz iyileştirmelerin çoğu, sektörden bağımsız olarak tüm şirketlerde benzerdir. Markalar deneyimlerini, iyiyi, kötüyü ve çirkini paylaşarak gerçekten birbirlerine destek olabilirler.

Exit mobile version