Çiftçi ile tüketici arasındaki aracıları kaldıran sosyal girişim: Tarlamvar

Yaşadıkları toplumun sorunlarına çözüm arayan sosyal girişimcileri bir araya getiren ve projelerini geliştirmelerine destek olan Red Bull Amaphiko, platformda yer alan girişimlerin hikayelerini video serisi olarak yayınlıyor. Hikayesi videolaştırılan ilk sosyal girişim Tarlamvar ise çiftçiye istihdam sağlarken şehirlinin de sebze ve meyveleri en taze haliyle tüketmesini amaçlıyor.

Sonat Kaymaz ve Ata Cengiz’in sürdürülebilir tarım için hayata geçirdiği proje ile çiftçiler ağaçlarını sahiplendirip, hak ettiği geliri elde ederken tüketici de hasat zamanı geldiğinde ürününe kavuşuyor. Tarlamvar’ın hikayesini mini bir belgesel olarak Redbull’un websitesinden izlemek mümkün.

Girişim, çiftçilerin ürünlerini tüketiciye ulaştırırken kullanmak zorunda olduğu ‘aracıları’ ortadan kaldırarak hem çiftçinin hem de tüketicinin kazanmasına olanak sağlıyor.

Sürdürülebilir tarımla sağlıklı gıdalar 

Tarlamvar, bugün 12 yörede 35 çiftçi aile ile çalışarak çiftçi ailelerin gelirlerini arttırıyor ve Türkiye’nin tarımsal anlamda kapasitesini gerçek anlamda kullanmasını, gıdada kendi kendine yeten bir ülke olmasını destekliyor.

Tüketicileri doğrudan çiftçilerle tanıştırarak sağlıklı gıdaya erişimi kolaylaştıran girişim, üretimin her aşamasında takip imkânı yaratıyor. Hasat zamanına kadar ağacını takip edebilen tüketici, satın aldığı meyve ve sebzeden kendi üretmişçesine emin olabiliyor. Tarlamvar ayrıca meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesini de destekliyor.

Yakın zamanda farklı şehirlerde düzenlenen Red Bull Amaphiko Connect etkinlikleriyle genç sosyal girişimci adaylarıyla buluşan Tarlamvar kurucuları, hikayelerini paylaşarak yeni sosyal girişimlerin ortaya çıkmasında katkıda bulunacak konuşmalar gerçekleştirdi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.