Site icon Campaign Türkiye

ChatGPT’nin PR için önemi….

ChatGPT gibi yaratıcı yapay zeka artik bilim kurgu olmaktan çıktı ve hayatımızın  çok önemli bir yerinde…

Eğer bugünden bu yeni teknolojilerin potansiyellerini göremez isek  sonradan gelişmeleri yakalamak daha da zorlaşacak .

ChatGPT nedir?

ChatGPT, internet üzerinden öğrendiği bilgileri derleyip Google arama motoru üzerinden de erişilebilen cevapları  bize en kısa zamanda ve derlenmiş olarak veriyor. Ancak aralarında çok belirgin fark Google  aranan konu ile ilgili tüm seçenekleri yani birbirinden farklı kaynakları kullanıcıya sunarken, ChatGPT bir dizi tahminde bulunarak ulaştığı tek bir cevabı çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıya iletiyor.  İnternetteki bilgilerle eğitilen ChatGPT, cümleleri kelime kelime oluşturuyor ve her bir kelimeden sonra gelmesi gereken en muhtemel ifadeyi seçerek ilerliyor. Bu da karmaşık sorulara aradığımız cevapları en  kısa yoldan ulaşmamızı sağlamakta.

En karmaşık sorularımıza cevap vermek ile kalmayıp, satış için kullanılacak ürünün en iyi tarifini, en  göz alici  cv’leri, ürün açıklamalarını  hatta dating sitelerinde ki yazıların en çekici olanı hep ChatGPT’nin dağarcığından çıkıyor.

Dolayısıyla geniş bir kullanım alanı sunmakta.

İletişim şirketleri Chat GPT’i nasıl kullanabilir?

İletişim şirketleri son yıllarda hızlı değişen bileşkenler ve gelişen teknolojiler  ve müşterilerinin karmaşık arzu ve istekleri karşısında gerekli bilgileri toplamak için  uzun saatler ve emekler harcamaktadır.   Arama motoru sonucunda bulunan bilgiler arasından seçim yaparak gene zahmetli  ve  uzun  araştırma ve okuma ile geçmekte ve sonuçta konu hakkında detaylı bilgi oluşturulmaktadır.( elde edilmektedir)

Oysa tüm bu bilgileri arama motorlarından saniyeler içinde toplayarak size sunan ve hatta gerekirse düzeltme ve eklemeleri de yapabilen Chat GPT iletişim şirketlerine  positif fayda sağlamaktadır. Tabii tüm bu faydaların yaninda son derece hassas dengeleri de gözden kaçırmamak gerekmektedir. Etik kurallar ve şeffaflık başta olmak üzere  sisteme özel bilgi yüklemede de hassasiyet gösterilmelidir.

Tabii chatbot’s özelliği de yadsınmayacak kolaylıklar şirketlere sağlamaktadır.

 

Melek Manisalı

İDA Üyesi 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlanmıştır.

 

Exit mobile version