artwork

Channel 4 çeşitliliğe yer veren kampanyaları ödüllendiriyor

6 yıl önce

0

Channel 4 düzenleyicisi olduğu Diversity in Advertising Award (Reklamcılıkta Çeşitlilik Ödülü) ile kadının medyadaki profilini ve cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmeyi hedefleyen yaratıcı bir çalışmayı ödüllendirecek.

“Look on the Light Side of Disability” kampanyası

 

İngiliz yayın kuruluşu, reklamcılıkta çeşitliliği geliştirmek amacıyla yarışma için her sene farklı bir tema içeren bir brief yayınlıyor. Çeşitliliğe odaklanmış markalardan ve ajanslardan gelecek en iyi kampanya fikrine ise tam 1 milyon pound’luk bir ödül veriyor.

Channel 4’un 2018 için yayınladığı brief’i ise bu senenin yıldızı #MeToo hareketi ile oluştu. Farklı cinsiyetler arasındaki ücret eşitsizliği de brief’te yerini aldı. Channel 4; kadını objeleştiren, stereotipleştiren, cinsiyetçi duruşlarla mücadele eden kampanyalar geliştirmeleri için kreatiflerden özel çalışmalar bekliyor.

2016 yılında Rio’da düzenlenen Paralimpik Yaz Oyunları’yla birlikte başlayan yarışmanın ilk yılında Mars markası Maltesers ve ajansı Abbott Mead Vickers BBDO birinci oldular. Kazanan kampanya “Look on the Light Side of Disability”, engelli insanları günlük halleriyle mizahi bir dille odağına aldı.

2017’de ise birincilik ödülünü Lloyds Bank ve Adam & Eve/DDB, sakat ve toplumda görünür durumda olmayan insanları konu alan kampanyaları “Get the inside out” ile kazandılar.

Bu yıl ödüllere başvuru için son tarih 9 Temmuz 2018, kısa listeler de 17 Temmuz’da belli olacak. Yarışmanın birincisi ise 2018’in eylül ayında açıklanacak.

Yarışmanın jürisine Channel 4’un CCO’su Jonathan Allan başkanlık ediyor. Jüride Campaign’in global editörü Claire Beale ve Channel 4 Pazarlama İletişim Direktörü Dan Brooke gibi isimler de yer alıyor.