Change.org’dan #ZeytinHayattır kampanyası

6 Kasım gecesi Soma/Yırca’da 6 bin zeytin ağacının kesilmesinin ve köylülerin darp edilmesinin ardından Change.org‘da “Türkiye’nin zenginliklerinin ölüm fermanına hayır! #ZeytinHayattır” imza kampanyası başlatıldı. Punch reklam ajansı da sosyal sorumluluk kampanyasıyla bu harekete dikkat çekti.

İmza kampanyasında yer alan açıklamaya göre, yeni yasa zeytinliğin tanımını değiştiriyor. Bu tasarıyla, 25 dönümden (25.000 metrekare) küçük zeytinlikler sıradan arazi olarak görülüyor. Türkiye’deki zeytinliklerin ortalama büyüklüğünün ise  10 dönüm olduğu belirtiliyor.

Eğer yasa tasarısı onaylanırsa, Kolin Grubu’nun termik santral yapmak için bölgedeki zeytin ağaçlarını kesmesi gibi zeytinlikler, madencilerin, enerji şirketlerinin, yol müteahitlerinin ve inşaat devlerinin menfaatine açık hale gelebilecek.

Buradan hareketle “Hep beraber harekete geçerek zeytinlikleri kurtarabilir, tüm Türkiye’nin bu konudan haberdar olup kenetlenmesini sağlayabiliriz” diyen change.org herkesi imza vermeye ve bu kampanyayı duyurmaya davet ediyor.

Punch tarafından hazırlanan afiş, Change.org Türkiye’nin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.