Çevrim içi reklamlar, pazarlama kampanyalarının düşmanı değil

Advertising Research Community (ARC) projesinin açığa çıkardığı araştırmaya göre; çevrim içi reklamlar, pazarlama etkililiğinin düşmanı değil.

Ekonomist ve Magic Numbers Kurucusu Dr. Grace Kite tarafından bugün EffWorks Global 2021’de açıklanan çalışma, reklamverenlerin nihayet çevrim içi kanalları nasıl kullanacaklarını anlamalarıyla birlikte pazarlama kampanyalarının etkililiğinin son beş yılda arttığını ortaya koydu.

Bulgular, etkililik modellemesini kullanan 343 ödül kazanmayan kampanyanın 2021 veri tabanının incelenmesinden elde edildi. Bunlar, 5 milyar sterlinlik reklam harcamasını oluşturuyor ve yatırılan 1 sterlin başına ortalama olarak 3,80 sterlin gelir sağlıyor.

Kite, etkinlikteki bu artışın daha gelişmiş bir çevrim içi pazarlama ve kanal kavrayışına bağlı olduğunu ve yatırım getirilerinin 2005’teki konumuna geri döndüğünü söylüyor.

2005 ve 2016 yılları arasında yeni çevrim içi kanallara ayrılan bütçede önemli bir değişiklik oldu. Pazarlamacılar, 2016’da bir denge oturtarak kendilerine sunulan yeni seçenekleri deniyor ve keşfediyorlardı. Araştırmaya göre; optimum dağılım çevrim dışı reklamcılığa harcanan %55 ve çevrim içi reklamcılığa harcanan %45’tir.

Kite: “Kanıtlar belki de daha geniş endüstrinin hayal edebileceğinden çok daha güçlü bir konumda olduğumuzu gösteriyor. Arc çalışması, reklamların işe yaradığını, çevrim içi kanalları şimdiye kadar olduğundan daha iyi anladığımızı ve ödül almayan kampanyaların, en çok imrenilen etkinlik kupalarını eve götürenlerden – ve belki de rakiplerinden – bir şeyler öğrenebileceğini gösteriyor.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.