Çevreye karşı sorumlu şirketler çağı

Turkcell olarak daha adil, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için tüm iş süreçlerimizin planlamasında, ürünlerimizde ve servislerimizde sürdürülebilirlik anlayışını yıllardır temel iş stratejimizin odağına koyuyoruz. Attığımız her adımın getireceği çevresel ve sosyal etkileri göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Şirket olarak bu vizyonla ilerlerken çalışanlarımızın ailelerini, müşterilerimizi, tedarikçilerimizi, yatırımcılarımızı, iş ortaklarımızı kısaca bütün ekosistemimizi de süreçlerimize dahil ederek etki alanımızı genişletiyoruz. Sürdürülebilirlik alanında yaptığımız tüm çalışmalarımızı 2011 yılından beri her yıl hazırladığımız raporlar aracılığıyla müşterilerimizle ve paydaşlarımızla paylaşıyoruz. 2021 yılında ülkemiz telekom sektöründe bir ilke imza attık ve her yıl yayınladığımız faaliyet raporumuz ile sürdürülebilirlik raporumuzu içeren entegre rapor yayınlamaya başladık.

Müşteri odaklı bir firma olarak geliştirdiğimiz ürün ve servislerde her zaman onların ihtiyaç ve taleplerini birinci sıraya koyuyoruz. Özellikle son yıllarda gittikçe artan çevre bilinci ve toplumsal eşitliğe olan hassasiyeti müşterilerimizin yaptığı geri dönüşlerde verdikleri mesajlardan açıkça fark ediyoruz. Günümüzde sürdürülebilirlik konusunda gerekli adımları atmakta isteksiz davranan markaların müşterilerin kalbinde yer edinmesi nerdeyse imkansız. İçinde bulunduğumuz çağda artık çevre dostu olmak da yeterli değil, çevreye karşı sorumlu olmak gerekiyor. Artık müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek teknoloji ile üretilmiş havalı ürünler ya da servisler sunmak bir “lovemark” olmak için yeterli değil. Markanın çevreye ne kadar saygılı olduğu, toplumsal eşitlik konusunda attığı adımlar, engellilere ve dezavantajlı kişilere yaklaşımı gibi konular kritik bir rol oynuyor.

Sürdürülebilir ekonomik model yaratmak global olarak sektör öncülüğünün anahtarı

Turkcell olarak özel sektörün sürdürülebilir ve sosyal kalkınma odaklı çalışmalar yürütmesi için Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (United Nations Global Compact – UNGC) Türkiye’den üye olan öncü şirketlerinden biriyiz. 2030’a kadar yoksulluğu sona erdirmek, dünyamızı korumak, refahı ve barışı sağlamak için belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (Sustainable Development Goals) doğrultusunda çalışmalarımızı yürütürken sürdürülebilir bir ekonomi modeli yaratmanın da önemine inanıyoruz. Bu yıl ING European Financial Services ile 5 yıl vadeli, BNP Paribas ile de 3 yıl vadeli 50’şer milyon avroluk Sürdürülebilirlik Endeksli Kredi anlaşması imzaladık. Yeşil Kredi olarak da bilinen bu finansal kaynakları; elektronik atıkların toplanarak geri dönüşüme kazandırılması, güneş enerjisi ile temiz enerji kullanımının artırılması ve Dergilik uygulamasının daha fazla kullanılmasıyla kağıt tüketiminin azaltılması gibi hedeflerimiz için kullanacağız. Türkiye’de Yeşil Kredi anlaşması yapan ilk operatörüz.

Turkcell olarak ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik konusunda pek çok ulusal ve uluslararası inisiyatifin içinde aktif olarak yer alıyoruz. GSMA’in İklim Değişikliği Dijital Beyanı, mPower Youth inisiyatifleri, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC), Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ‘Business Call to Action’ (UNDP BCTA) Programı ve Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme Projesi (UN WEP) imzacısı ve destekçisiyiz. 2014 yılından beri Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project) kapsamında karbon ayak izimizi ölçümlüyoruz. 2050 yılına kadar tamamen ‘karbon nötr’ bir şirket olmayı hedefliyoruz.

Daha erişilebilir, daha kapsayıcı

Kadınlarımızın iş hayatında daha fazla yer almasını sağlama ve kurdukları girişimleri destekleme konusunda önemli adımlar attık. Kadınlara girişimcilik ve mobil uygulama geliştirme konularında rehberlik eden ‘Geleceği Yazan Kadınlar’ projemizle yüzlerce kadına eğitim verdik ve istihdam imkanı sunduk.

Engelli bireylere fırsat eşitliği yaratarak sosyal hayata .zgürce aktif katılım sağlamalarına katkı sağlamak için ‘Engel Tanımayanlar’ çatısı altında dijitalleşmeyi kullanarak birçok farklı alanda pratik ve hayatı kolaylaştırıcı çözümler hayata geçirdik. Yüz Yüze, İşaret Dilim, Sesli Betimleme ile Sinema gibi mobil uygulamalarımızın yanı sıra Engelsiz Eğitim Programı, Engelsiz Spor, Turkcell Diyalog Müzesi, Hayal Ortağım, İçimdeki Hazine, Engelsiz Akademi, Engelli Sporuna Destek gibi projelerimizle de elimizden gelen tüm desteği verdik. “İçimdeki Hazine Projesi” ile otizmli çocuklarımız için özel eğitim sınıfları kurup, mobil uygulama ile beraber 40 binden fazla öğrencinin gelişimine destek olduk.

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde özel yetenekli öğrenciler için hayata geçirdiğimiz ‘Zeka Gücü’ projemiz kapsamında 41 ilimizde 59 laboratuvar kurduk.

Hedefimiz %100 yenilenebilir enerjiye geçmek

Dünya Ekonomi Forumu’nun son Küresel Risk Raporu’na göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyamızı bekleyen riskler sıralamasında iklim değişikliği ilk sıralarda yer alıyor. Biz de Turkcell Enerji iştirakimiz öncülüğünde güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile temiz ve yenilenebilir enerji kullanımı oranımızı her geçen gün artırıyoruz. Türkiye’nin en büyük veri merkezi olan Ankara Veri Merkezi’mizi, otopark üzerine yerleştirilen güneş panelleri sayesinde Türkiye’nin güneş enerjisiyle kendi elektriğini üreten ilk veri merkezi yapmayı başardık. 2030 yılına kadar elektrik ihtiyacımızın yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji ile karşılamayı hedefliyoruz.

Bu yıl mağazalarımızda TÜBİSAD ve TEGV iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Eğitime Dönüştür’ kampanyası ile bir elektronik atık seferberliği başlattık. Geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratırken aynı zamanda buradan elde edilen gelirle çocuklarımızın eğitimine de katkı sağladık. Türkiye’nin dijital operatörü olarak Ar-Ge’mizi, yapay zekamızı ve teknoloji alanındaki tüm yeteneklerimizi daha iyi bir dünya için ürün geliştirmek üzerine kurguluyoruz. Gelecek yıllarda hem ülkemizde hem de faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerde sürdürülebilirliği odağımızda tutmaya devam ederek dijital dönüşümdeki öncü rolümüzü sürdüreceğiz.

İsmail Özbayraktar

Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.